تونس؛ اعتراض به سفر محمد بن سلمان ولیعهد عربستان سعودی

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
تونس؛ اعتراض به سفر محمد بن سلمان ولیعهد عربستان سعودی

صدها معترض تونسی دوشنبه شب علیه دعوت از محمد بن سلمان ولیعهد عربستان سعودی که قرار است عصر سه شنبه وارد تونس شود دست به اعتراض زدند.

برخی معترضان خود را به شکل دلقکی درآوردند که محمد بن سلمان را کاریکاتور گونه به تصویر می کشید.

محمد بن سلمان قرار است پس از دیدار از قاهره برای ساعاتی به تونس سفر کند و پس از آن به بحرین و امارات متحده عربی سفر کند.

معترضان به دو دلیل به حضور محمد بن سلمان در کشورشان اعتراض دارند، نخست به این دلیل که وی را متهم اصلی قتل جمال خاشقچی روزنامه نگار منتقد ریاض می دانند که دوم اکتبر سال جاری در کنسولگری عربستان سعودی در استانبول به قتل رسید و دیگر اینکه عربستان سعودی از سال ۲۰۱۱ به بن علی دیکتاتور سابق تونس پناه داده است.

یکی از معترضان می گوید: «به نظر من این یک اشتباه است. شما نمی توانید چنین کاری کنید در حالی که کسانی که به شما رای داده‌اند مخالف این دعوت هستند. ما مردم شما را برای این پست‌ها انتخاب کردیم تا کارهایی را انجام دهید که مردم با آن موافق‌اند. برای دعوت از کسانی که مردم با آنها موافق‌اند.»

۱۳ گروه مدافع حقوق بشر و انجمن‌های روزنامه نگاران تونسی مخالفت خود را با دعوت از ولیعهد عربستان سعودی اعلام کرده‌اند.

بعد از ماجرای قتل جمال خاشقچی، تصویر عربستان سعودی در جهان تیره‌تر شده‌ است و سفر محمد بن سلمان ولیعهد عربستان سعودی به کشورهای منطقه از جمله مصر، تونس، بحرین و امارات متحده عربی با این هدف صورت می گیرد که این تصویر تیره بطور ویژه از چهره محمد بن سلمان و بطور عام از چهره عربستان سعودی زدوده شود.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید