۲۷ کشور اروپایی توافق خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا را تایید کردند

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
برکسیت
برکسیت   -  کپی رایت  رویترز

 سران اتحادیه اروپا امروز یکشنبه ۲۵ نوامبر در اجلاس مشترک خود در بروکسل به طور رسمی توافق برکسیت را تایید کردند.

در این جلسه، سران ۲۷ کشور اروپایی موافقت خود را با توافقنامه ۶۰۰ صفحه‌ای خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا و همچنین بیانیه ۲۶ صفحه‌ای ضمیمه آن حول آینده روابط تجاری اعلام داشتند.

خروج نهایی بریتانیا از اتحادیه اروپا هنوز برای نهایی شدن به موافقت مجلس نمایندگان بریتانیا نیاز دارد.

رهبران اروپا طی دیروز و امروز از مجلس نمایندگان بریتانیا خواسته‌اند توافق برکسیت ارائه شده توسط نخست‌وزیر ترزا می را تائید کند.

روز شنبه پس از برگزاری نشستی ۱۱ ساعته برای پاسخ به درخواست اسپانیا دربارۀ سرنوشت تنگۀ جبل‌الطارق پس از برکسیت، سرانجام اعلام شد که توافقات لازم حاصل شده و به این ترتیب نشست روز یکشنبه‌ی سران اتحادیه اروپا برای تصویب نهایی پیش‌نویس برکسیت طبق برنامه مسجل شد.

ژان کلود یونکر، رئیس کمیسیون اروپا، در پاسخ به خبرنگاران با «تراژدی» خواندن خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا برای هر دو طرف، گفت که اطمینان دارد مجلس بریتانیا بسته پیشنهادی برای برکسیت را تایید خواهد کرد.

شمار عمده‌ای از نمایندگان مجلس بریتانیا پیش از این مخالفت خود را با طرح برکسیت پذیرفته‌ شده توسط ترزا می ابراز کرده بودند.

مارک روت، نخست‌وزیر دانمارک، که کشورش شریک تجاری قابل توجه بریتانیا به شمار می‌رود نیز اظهار کرد: «هیچ‌کس برنده نیست. همه بازنده‌ایم اما این توافق یک مفاهمه قابل قبول است که به خانم می فرصتی برای دستیابی به راه حل داده است.»

همچنین دونالد توسک، دبیر اجلاس سران اتحادیه در بروکسل، با اشاره به گفت: «هیچ‌کس دلیلی برای خوشحالی نخواهد داشت، اما دوستان تا به آخر دوست باقی خواهند ماند.»