موفقیت فعالان کارگری بعد از یک دهه؛ سامسونگ از کارگرانش عذرخواهی کرد

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
موفقیت فعالان کارگری بعد از یک دهه؛ سامسونگ از کارگرانش عذرخواهی کرد
کپی رایت  Yonhap via REUTERS

شرکت سامسونگ به‌طور رسمی از کارگرانی که به دلیل کار کردن در این شرکت مریض شده‌اند یا فوت کرده‌اند عذرخواهی کرد.

 اوایل ماه نوامبر سالجاری، سامسونگ پذیرفت به کارگرانی که به‌دلیل کار کردن در خط‌های تولیدی این شرکت بیمار شده‌اند غرامت پرداخت کند.

کی‌نام کیم یکی از مدیران سامسونگ اعلام کرد: «صادقانه از کارگرانی که از بیماری رنج می‌برند و از خانواده‌های آن‌ها عذرخواهی می‌کنیم.»

او در جمع فعالان کارگری و خانواده کارگران آسیب دیده اضافه کرد: «در مدیریت درست برای مقابله با تهدیدها علیه سلامت کارمندانمان در بخش‌ نمایشگرها و بخش محصولات نیمه هادی ناکام بودیم.»

حدود یک دهه پیش کارزاری علیه شرکت سامسونگ شکل گرفت. این کارزار در پی مرگ یومی هاوانگ دختر ۲۳ ساله‌ای ایجاد شد که به‌خاطر کار در سامسونگ دچار سرطان خون شد و جان باخت. پدر این دختر از سامسونگ در آن زمان درخواست غرامت کرده بود اما با درخواست او موافقت نشده بود.

این پدر با کمک فعالان کارگری، کارزار حمایت از سلامت و حقوق افراد شاغل در صنایع نیمه هادی را ایجاد کرد. این کارزار اعلام کرده است که ۳۲۰ کارگر در استخدام سامسونگ الکترونیک، به بیماری‌های مرتبط با کار مبتلا شده‌اند که این بیماری‌ها باعث مرگ ۱۱۸ نفر از آن‌ها شده است. طبق توافق صورت گرفته، قرار است به هر کارگر آسیب دیده یا خانواده وی تا مبلغ ۱۳۳ هزار دلار به‌عنوان غرامت پرداخت شود.

بیشتر بخوانید:

کسانیکه از سال ۱۹۸۴ در بخش تولید تراشه‌های کامپیوتری و نمایشگرها فعال بودند و دچار بیماری شده‌اند می‌تواند درخواست دریافت غرامت را ارائه کنند. این غرامت ۱۶ نوع سرطان، برخی بیماری‌های نادر، سقط جنین و بیماری‌های ژنتیکی منتقل شده به کودکان این کارگران را هم شامل می‌شود.

بعد از عذرخواهی رسمی سامسونگ، آقای هاوانگ گفت: «عذرخواهی برای خانواده قربانیان کافی نیست اما آن‌ها این عذرخواهی را می‌پذیرند.»

او اضافه کرد: « من نمی‌توانم دردی را که دخترم تحمل کرد و مشکلاتی که برای خانواده ایجاد شد، فراموش کنم. بسیاری دیگر هم تجربه مشابهی داشتند.»

مطالب یورونیوز را در واتس‌اپ دریافت کنید