Eventsمناسبت هاپادکست
Loader

Find Us

آگهی

اعتراض ۸۱ هزار نفری جلیقه زردها؛ درگیری پلیس با معترضان در پاریس

Protesters wearing yellow vests
Protesters wearing yellow vests Copyright  REUTERS/Benoit Tessier
Copyright  REUTERS/Benoit Tessier
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

جلیقه زردهای معترض، پس از تجمع در شانزه‌لیزه به سمت کاخ ریاست جمهوری حرکت کردند. پلیس برای متوقف کردن آنها از گاز اشک‌آور و ماشین‌های آب‌پاش استفاده کرد.

آگهی

پلیس فرانسه روز شنبه ۲۴ نوامبر در مقابل افراد خشمگینی که در شانزه‌لیزه، خیابان مشهور شهر پاریس دست به اعتراض زده بودند، از گاز اشک‌آور و ماشین‌های آب‌پاش استفاده کرد.

وزیر کشور فرانسه شمار معترضین شرکت کننده در اعتراضات روز شنبه در کل فرانسه را تا ساعت ۱۵ به وقت محلی ۸۱ هزار نفر اعلام کرد. این درحالی است که هفته گذشته در زمان مشابه تعداد معترضان ۲۴۴ هزار نفر در کل فرانسه برآورد شده بود. 

جلیقه زردهای معترض، پس از تجمع امروز در شانزه‌لیزه به سمت کاخ ریاست جمهوری حرکت کردند. پلیس برای متوقف کردن این افراد وارد عمل شد و به این ترتیب میان معترضان و نیروهای پلیس درگیری روی داد.

برخی از معترضان سرود ملی فرانسه را می‌خواندند و برخی دیگر در شعارهایشان خواستار استعفای امانوئل ماکرون از مقام ریاست جمهوری بودند و او را دزد خطاب می‌کردند.

REUTERS/Benoit Tessier

نیروهای امنیتی از این موضوع نگران هستند که اعضای احزاب چپ افراطی یا راست افراطی فرانسه، یا اعضایی از باندهای جنایتکار حومه پاریس نیز در این اعتراضات نفوذ کنند و به این ترتیب با افزایش تنش‌ها، کنترل اوضاع را از دست دولت خارج کنند.

روز شنبه ۳۰ هزار نفر از نیروهای پلیس در پاریس به حالت آماده‌باش درآمدند. کنترل اوضاع در پاریس برای نیروهای امنیتی و نیروهای پلیس از اهمیت ویژه‌ای برخوردار بود بویژه آنکه در این روز علاوه بر برگزاری دو مسابقۀ فوتبال و راگبی در پایتخت، راهپیمایی دیگری نیز با موضوع مبارزه با خشونتهای جنسی در حال برگزاری بود.

REUTERS/Benoit Tessier

جلیقه زردها؛ تداوم اعتراض در جاده‌ها و خیابان‌ها

یک هفته از آغاز اعتراضات خودجوش طبقۀ متوسط فرانسه مشهور به «جلیقه زردها» می‌گذرد. آنها با سیاستهای اقتصادی امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه و برنامۀ دولت او برای افزایش قیمت سوخت مخالفند.

اعتراض جلیقه زردها که به سراسر فرانسه گسترش یافته، اختلالات جدی را در رفت و آمد خودروها بوجود آورده است.
در یک هفتۀ گذشته جلیقه زردها به‌کرات بزرگراه‌های سراسر فرانسه بستند یا با حرکت بسیار آهسته در جاده‌ها مشهور به «عملیات حلزون» ترافیکی سنگین بوجود آوردند. آن‌ها همچنین دسترسی به انبارهای سوخت، برخی از مراکز خرید و همچنین برخی کارخانه‌ها را غیرممکن کردند.

معترضان جلیقه‌ای به رنگ زرد شبرنگ به تن دارند. بنا بر قوانین راهنمایی و رانندگی فرانسه، در تمام خودروها باید دست‌کم یک جلیقۀ شبرنگ وجود داشته باشد تا راننده در صورت نقص فنی و توقف خودرو در میان بزرگراه، آن را به تن کند.

بنا بر اعلام وزارت کشور فرانسه این اعتراضات تا کنون در مجموع ۲ کشته و ۶۰۶ زخمی برجای گذاشته است.

اعتراضات جلیقه زردها به دیگر بخش‌های خاک فرانسه خارج از سرزمین اصلی نیز گسترش پیدا کرده است. در جریان اعتراضات جلیقه زردها در جزیره رئونیون فرانسه واقع در اقیانوس هند، چند خودرو به آتش کشیده شدند.

REUTERS/Benoit Tessier

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

فراخوان راهپیمایی سراسری در فرانسه در اعتراض به خشونت و تبعیض علیه زنان

دزدی از جواهرفروشی «ستاره‌نشان» در پاریس؛ سارقان مسلح از چنگ پلیس گریختند

بسیج پلیس فرانسه برای یافتن افراد مسلحی که دو مامور را کشتند و یک زندانی را فراری دادند