گام عملی اروپا برای دفاع مشترک؛ نسل جدید تانک و جت‌های جنگنده در راه است

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
گام عملی اروپا برای دفاع مشترک؛ نسل جدید تانک و جت‌های جنگنده در راه است

فرانسه و آلمان روز چهارشنبه ۲۱ نوامبر (سی آذر ماه) اعلام کردند که برای تولید نسل جدیدی از جت‌های جنگنده قراردادی با گروه هوانوردی داسو امضاء خواهند کرد. تولید نسل جدیدی از تانک قدم بعدی همکاری این دو کشور است.

تابستان سال ۲۰۱۷ امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه و آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان از برنامه تسلیحاتی مشترک خبر دادند و آن را تلاشی برای تعمیق همکاری‌های دو جانبه دفاعی نامیدند.

دو دولت برلین و پاریس در بیانیه‌ای روز چهارشنبه اعلام کردند: «این قدم، گام سرنوشت‌سازی برای دفاع اروپا است. چرا که نشان می‌دهد فرانسه و آلمان می‌توانند برای برنامه‌های آینده متحد شوند.»

این دو کشور تصریح کردند که «پیشرفت قابل‌ توجهی» در زمینه تولید نسل جدیدی از جنگده برای جایگزین کردند «یوروفایتر و داسو رافال» از سال ۲۰۲۴ صورت گرفته است.

در بیانیه مشترک فرانسه و آلمان آمده است که وزرای دفاع این دو کشور روز دوشنبه توافق کردند تا شرکت‌های ایرباس و داسو رهبری فاز مطالعاتی برای یافتن «طرح کلی و جزئیات ساختار» نسل جدید سیستم‌های دفاع هوایی که شامل جت‌های جنگنده و سلاح‌های مربوط به آن و پهپاد می‌شود را بر عهده بگیرد.

کارشناسان صنعت دفاع تخمین می‌زنند فاز مطالعاتی دو سال به طول انجامد.

مدیرعامل شرکت فناوری هوافضا و صنایع جنگ‌افزاری ایرباس به طرف فرانسوی هشدار داده است که اگر این کشور بیش از اندازه در مطالعات سهم داشته باشد، ممکن است پارلمان آلمان برنامه آن را تصویب نکند.

با این‌حال به نظر می‌رسد، فرانسه رهبری برنامه دفاع هوایی و آلمان رهبری تولید نسل جدید تانک جنگی را بر عهده بگیرد.

مطالب یورونیوز را در واتس‌اپ دریافت کنید