وزیر خارجه قطر: دوحه می‌تواند پل میان تهران و واشنگتن باشد

وزیر خارجه قطر: دوحه می‌تواند پل میان تهران و واشنگتن باشد
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

«مناقشه میان ایران و آمریکا ما را در وضعیت ناخوشایندی قرار داده چراکه شاهد عدم‌ توافق میان قوی‌ترین متحدمان از یک سو و همسایه‌مان از سوی دیگر هستیم.»

آگهی

محمد بن عبدالرحمن آل ثانی، وزیر خارجه قطر روز پنجشنبه گفت که مناقشه ایران و آمریکا این کشور را در موقعیت دشواری میان یک متحد و یک همسایه قرار داده است.

وزیر خارجه قطر افزود:‌ «مناقشه میان ایران و ایالات متحده ما را در وضعیت ناخوشایندی قرار داده چراکه شاهد عدم‌ توافق میان قوی‌ترین متحدمان از یک سو و همسایه‌مان از سوی دیگر هستیم.»

عبدالرحمن آل ثانی همچنین تأکید کرد که کشورش مایل است به روابط خود با ایران ادامه دهد چراکه تهران در زمان تحریم‌ها برای تامین منابع به دوحه کمک کرده است.

مطالب یورونیوز را در واتس‌اپ دریافت کنید

وی همچنین از آمادگی کشورش برای میانجی‌گری میان تهران و واشنگتن سخن گفت و افزود: «میان ایران و ایالات متحده کشمکش وجود دارد باید راهی باشد که بتوان برای حل این مساله (میان دو طرف) پلی زد، اگر قطر بتواند این پل را ایجاد کند چرا که نه؟»

عبدالرحمن آل ثانی همچنین درباره قتل روزنامه‌نگار معروف سعودی گفت:‌ «کسی که مسئول قتل خاشقجی است باید پاسخگو باشد، هر کسی که باشد.»

این درحالیست که عربستان پس از قتل جمال خاشقجی، روزنامه‌نگار سعودی که در کنسول‌گری این کشور در استانبول روی داد با جدی‌ترین بحران سیاسی سال‌های اخیر خود روبرو است.

دوحه پایتخت قطر. عکس از رویترز

وزیرخارجه قطر که در کنفرانس گفتگوهای مدیترانه‌ای در رم سخن می‌گفت افزود که کشورش در «کشمکش تلخ با عربستان» نقطه بهبودی نمی‌بیند و مایل است روابط خود با تهران را پس از تحریم‌های مجدد ایالات متحده علیه ایران حفظ کند.

وزیر خارجه قطر همچنین تصریح کرد که امتناع عربستان سعودی و همپیمانانش از پایان دادن به تحریم اقتصادی علیه دوحه عملی «بی‌مبالات» بوده که امنیت منطقه را به خطر انداخته است.

عربستان سعودی به همراه امارات عربی متحده، بحرین و مصر،‌ ضمن متهم کردن قطر به حمایت از تروریسم و رقیب منطقه‌ای عربستان یعنی ایران، روابط تجاری خود با قطر را در ماه ژوئن سال گذشته میلادی قطع کردند.

دوحه پیوسته این اتهام را رد کرده و گفته است تحریم و به حاشیه راندن این کشور به قصد محدود کردن حق حاکمیت ملی آن انجام شده است.

این درحالیست که واشنگتن ریاض را برای حل مناقشه با قطر حل تحت فشار گذاشته تا کشورهای عرب منطقه بتوانند دوباره به اتحاد برسند؛ اتحادی که واشنگتن آن را برای جلوگیری از نفوذ ایران در منطقه ضروری می‌بیند.

**بیشتر بخوانید: **بحران قطر؛ آنچه باید بدانیم

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

سخنگوی وزارت خارجه قطر: قتل خاشقجی باید زنگ خطر را برای همه به صدا درآورد

مایک پمپئو نمایندگان قطر و عربستان را سر یک میز نشاند

فرمانروایی ورزشهای راکتی در قطر، از تنیس تا پدل