اعتراض فدراسیون تکواندو ایران به پخش سرود شاهنشاهی به‌جای سرود ملی جمهوری اسلامی

اعتراض فدراسیون تکواندو ایران به پخش سرود شاهنشاهی به‌جای سرود ملی جمهوری اسلامی
Copyright عکس از شبکه‌های اجتماعی
Copyright عکس از شبکه‌های اجتماعی
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

زنان تکواندوکار ایرانی که دست خود را به احترام بر روی قلب گذاشته و به سمت پرچم ایستاده بودند، پس از چند ثانیه متوجه شدند که آنچه از بلندگو پخش می‌شوند سرود ملی جمهوری اسلامی ایران نیست. در تصاویر منتشر شده به وضوح می‌توان تعجب این ورزشکاران را دید.

آگهی

پخش سرود شاهنشاهی در جریان مراسم توزیع مدال طلای زنان تکواندو‌کار ایران در بخش پومسه (حرکات نمایشی) مسابقات قهرمانی جهان در تایوان، واکنش فدراسیون تکواندوی ایران را در پی داشت.

تیم پومسه سه نفره زنان ایران با ترکیب معصومه حسینی، سونا رزاقی و آتوسا فرهمند، در مسابقات جهانی پومسه توانستند با کسب مدال طلا در رقابت‌های تیمی، بر سکوی قهرمانی بایستند.

مطالب یورونیوز را در واتس‌اپ دریافت کنید

در هنگام توزیع مدال‌، مسئولین برگزاری به جای سرود ملی جمهوری اسلامی ایران، سرود شاهنشاهی را که یکی از سه سرود رسمی ایران در زمان حکومت پهلوی بود، در سالن پخش کردند.

ورزشکاران ایرانی که دست خود را به احترام بر روی قلب گذاشته و به سمت پرچم ایستاده بودند، پس از چند ثانیه متوجه شدند که آنچه از بلندگو پخش می‌شوند سرود ملی جمهوری اسلامی ایران نیست. در تصاویر منتشر شده به وضوح می‌توان تعجب این ورزشکاران را دید.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

ایسنا
تیم پومسه سه نفره ایران با ترکیب آتوسا فرهمند، سیده معصومه حسینی و سونا رزاقیایسنا

علاوه بر اعتراض سرپرست تیم به کمیته برگزاری در سالن که عذرخواهی میزبان را به همراه داشت، فدراسیون تکواندوی ایران نیز طی نامه‌ای به فدراسیون جهانی و فدراسیون تکواندوی چین، خواستار پاسخگویی نسبت به این اتفاق شدند.

مسابقات قهرمانی جهان پومسه (حرکات نمایشی تکواندو) از روز پنج‌شنبه ۲۴ آبان آغاز شد و به مدت چهار روز ادامه داشت.

سرود شاهنشاهی در سال ۱۳۱۲ به دستور رضاشاه پهلوی ساخته شد. وی که قصد سفر به ترکیه و دیدار با آتاتورک را داشت، مسئولیت تهیه سرود رسمی کشور را بر عهده انجمن ادبی ایران گذاشت. نهایتا سه بند شعر شامل سرود شاهنشاهی، سرود پرچم و سرود ملی توسط دو شاعر با نام‌های شیخ الرئیس افسر و عبدالرحمن پارسا تویسرکانی سروده شد و آهنگ آن را داوود نجمی مقدم ساخت.

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

مهلا مؤمن زاده مدال نقره جهانی را برای تکواندو بانوان ایران کسب کرد

«لجبازی فدراسیون» دلیل عدم اعزام رکورددار ایرانی دوی ماراتن به بازی‌های آسیایی

تایوان چگونه توانست خود را در مقابل زلزله آماده کند؟