Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

دادستان ایتالیا دستور توقیف آکواریوس، کشتی امداد به پناهجویان را صادر کرد

دادستان ایتالیا دستور توقیف آکواریوس، کشتی امداد به پناهجویان را صادر کرد
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

دادستانی در استان سیسیل اعلام کرد بدلیل عدم دنبال کردن روند قانونی دفع ذباله و پوشاک آلوده مهاجران، کشتی آکواریوس متعلق به پزشکان بدون مرز باید توقیف شود.

آگهی

دادستان استان سیسیل ایتالیا دستور توقیف کشتی آکواریوس، یکی از معدود کشتی‌های امداد مهاجران در مدیترانه را صادر کرد.

سازمان پزشکان بدون مرز، یکی از اصلی‌ترین نهادهایی بود که با کمک یک سازمان مردم نهاد دیگر کمک و امدادرسانی به پناهجویان در آب‌های مدیترانه را توسط این کشتی برعهده داشت.

دادستان استان سیسیل ایتالیا پزشکان بدون مرز را متهم به عدم جداسازی وسایل شخصی و پوشاک آلوده مهاجران به هنگام کناره گرفتن در بنادر ایتالیا از جمله در استان سیسیل کرده است. به گفته دادستانی سیسیل، نزدیک به ۲۴ تن از وسایل شخصی، آب آلوده و پوشاک در ۱۱ بندر ایتالیا بدون جداسازی و انجام روند درست بهداشتی انبار شده است.

واکنش پزشکان بدون مرز

پزشکان بدون مرز به این اتهامات واکنش نشان داد. این سازمان مردم نهاد با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که تمام زباله‌ها و مواد بازیافتی را با توجه به روند قانونی دفع کرده است. سازمان پزشکان بدون مرز انتقاد از حکم دادگاه ایتالیای دادستان را تحت تاثیر «ترامپیسم» خوانده و گفته است که آنها می‌خواهند «به هر قیمتی» کمک‌های انسانی سازمان پزشکان بدون مرز به مهاجران را متوقف کنند.

کشتی آکواریوس در حال حاضر در بندر مارسی فرانسه پهلو گرفته است. فردریک پنار، مدیرعملیات آکواریوس از پزشکان بدون مرز می‌گوید: «شرایطی که سیاستمداران برای ما ایجاد کرده‌اند کاملا تهوع‌آور است. اجازه کار به آکواریوس را نمی‌دهند در حالی که همچنان شاهد مرگ و میر بسیاری از پناهجویان در آب‌های مدیترانه هستیم.»

بیشتر بخوانید:

اتحادیه اروپا با وضع قوانین جدید دامنه عملکرد و کارآیی کشتی‌های کمک به مهاجران در مدیترانه را با محدودیت‌های جدی مواجه کرده است. آکواریوس یکی از معدود کشتی‌های سازمان‌های مردم‌نهاد در جهت کمک به مهاجران سرگردان در آب‌های مدیترانه است.

در آغاز سال جاری میلادی کشتی آکواریوس که بیش از ۶۰۰ پناهجو، از جمله ده‌ها زن و کودک را در خود جای داده بود اجازه کناره گرفتن در بندرهای ایتالیا را پیدا نکرد. عامل اصلی این ممانعت ماتئو سالوینی، وزیر کشور ایتالیا بود. صادر نشدن مجوز پهلوگیری از سوی دولت ایتالیا تنش‌های دیپلماتیک بین فرانسه و ایتالیا ایجاد کرد.

مطالب یورونیوز را در واتس‌اپ دریافت کنید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ده‌ها پناهجو پس از ۵ روز سرگردانی از کشتی آکواریوس در مالت پیاده شدند

ده روز با کشتی آکواریوس؛‌ داستان نجات پناهجویان از دوربین یورونیوز

چند کشور اروپایی به دنبال بازگرداندن پناهندگان سوریه و افغانستان به کشورهایشان هستند