ده روز با کشتی آکواریوس؛‌ داستان نجات پناهجویان از دوربین یورونیوز

ده روز با کشتی آکواریوس؛‌ داستان نجات پناهجویان از دوربین یورونیوز
نگارش از Anelise Borges

داستان آکواریوس، داستان نجات پناهجویان در دریای مدیترانه است؛ پناهجویانی که زندگی خود را در آرزوی رسیدن به زندگی بهتر، در طوفان سهمگین سیاست‌های مهاجرتی اتحادیه اروپا قمار می‌کنند.

آنلیز بورخس، خبرنگار یورونیوز ۱۰ روز را در کشتی نجات آکواریوس گذراند و از نزدیک شاهد تلاش و کمک سازمان‌های غیردولتی به پناهجویانی بود که به امید آینده ای بهتر زندگی خود را با عبور از دریای مدیترانه به خطر می‌اندازند.

کشتی آکواریوس دریای مدیترانه را به دنبال قایقهای پناهجویان گشت می‌زند. ​طی دو سال گذشته این کشتی به بیش از ۳۰ هزار پناهجو کمک کرده است.

در این ماموریت ۱۰ روزه سازمان پزشکان بدون مرز و سازمان «مدیترانه اس او اس»‌ این کشتی را اداره می‌کردند. آکواریوس ماموریت خود را روز ۸ ژوئن ۲۰۱۸ از بندر کاتانیا در جزیره سیسیل در ایتالیا آغاز کرد و بامداد یکشنبه ۱۷ ژوئن به بندر والنسیای اسپانیا رسید.

آنلیز بورخس خبرنگار یورونیوز به مدت ۳ سال است که در مورد بحران پناهجویان گزارش تهیه می‌کند. او طی سفر ۱۰ روزه خود با آکواریوس، شاهد ترس و ناامیدی و همچنین همبستگی و تلاش کسانی بوده است که داوطلبانه به پناهجویان کمک می‌کنند.

گزارش یورنیوز،‌ داستان واقعی بحران دیپلماتیکی است که کاستی‌ها و شکاف‌های موجود در سیاستهای مهاجرتی اتحادیه اروپا را آشکار می‌کند.

بیشتر بخوانید:

مطالب مرتبط