Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

آمریکا بانک فرانسوی را به دلیل دور زدن تحریم‌های ایران، کوبا، سودان و لیبی جریمه کرد

بانک سوسیه‌ته ژنرال فرانسه
بانک سوسیه‌ته ژنرال فرانسه Copyright Mohamed Yahya/Flickr
Copyright Mohamed Yahya/Flickr
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

در سال ۲۰۱۴ نیز بانک فرانسوی «ب‌.ان‌.پ پاریبا» به اتهام مشابهی شامل نقض تحریم‌های بین‌المللی علیه ایران، سودان و کوبا بیش از ۱۰ میلیارد دلار جریمه به آمریکا پرداخت کرد.

آگهی

مقام‌های قضائی فدرال در ایالت نیویورک آمریکا بانک «سوسیه‌ته ژنرال» فرانسه را به جرم نقض تحریم‌های اقتصادی به ۱.۳۴ میلیارد دلار جریمه محکوم کردند. این بانک فرانسوی پذیرفته است این مبلغ را بپردازد.

تحقیقات وزارت خزانه‌داری آمریکا نشان می‌دهد که این بانک فرانسوی در حدفاصل سال‌های ۲۰۰۴ تا ۲۰۱۰، مبلغ ۱۳ میلیارد دلار تراکنش مالی با کوبا انجام داده درحالی که این تراکنش‌ها می‌بایست مطابق تحریم‌های ایالات متحده مسدود یا لغو می‌شده‌اند.

بانک «سوسیه‌ته ژنرال» در پرونده‌ای جداگانه به اتهام نقض تحریم‌های آمریکا علیه کوبا، ایران، سودان و لیبی مجبور به پرداخت ۴۵۰ میلیون دلار به خزانه ایالت نیویورک شده است.

این بانک فرانسوی همچنین در پرونده‌ای جداگانه قبول کرده است که ۹۵ میلیون دلار نیز به عنوان جریمه برای «خطا در مبارزه علیه پول‌شویی» به خزانه ایالت نیویورک واریز کند.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

رویترز
بانک فرانسوی «ب‌ان‌پ پاری‌با» پیشتر در سال ۲۰۱۴ به جرم نقض تحریم‌های آمریکا به پرداخت حدود ۱۰ میلیارد دلار جریمه محکوم شده بودرویترز

فردریک اودآ، رئیس این بانک، در بیانیه‌ای گفت: «ما به خطاهای خودمان در جریان این تحقیقات معترف و از این بابت متاسف هستیم. با مقامات آمریکایی همکاری کردیم تا بتوانیم این پرونده‌ها را ببندیم.»

با پرداخت مبلغ جریمه این بانک فرانسوی ۳ سال دیگر تحت نظر آمریکا باقی می‌ماند و در صورت عدم تخلف در این مدت، با منع تعقیب قضایی پرونده‌های مفتوح آن مختومه خواهند شد.

بانک «سوسیه‌ته ژنرال» در سال ۲۰۱۷ نیز به اتهام نقض تحریم‌های آمریکا علیه لیبی در دوران معمر قذافی، مجبور به پرداخت بیش از ۱ میلیارد دلار دیگر شده بود.

پیشینه جریمه بانک فرانسوی

این نخستین بار نیست که یک بانک فرانسوی به دلیل معامله با ایران در شرایط تحریم از سوی آمریکا جریمه می‌شود.

در سال ۲۰۱۴ نیز بانک فرانسوی «ب‌.ان‌.پ پاریبا» به اتهام مشابهی شامل نقض تحریم‌های بین‌المللی علیه ایران، سودان و کوبا بیش از ۱۰ میلیارد دلار جریمه به آمریکا پرداخت کرد.

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

دیوان دادگستری اتحادیه اروپا درخواست خسارت بانک رفاه کارگران را رد کرد

محکومیت چهار بانک مادر در آمریکا به دلیل تقلب در فارکس

شایعه «مرد بودن همسر ماکرون»؛ عاملان افترا رسما محاکمه می‌شوند