«اتحادیه اروپا ایران را بر سر پرونده ترور دانمارک و فرانسه تحریم می‌کند»

تحریم اتحادیه اروپا علیه ایران
تحریم اتحادیه اروپا علیه ایران Copyright رویترز
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

وزرای خارجه کشورهای عضو اتحادیه اروپا روز دوشنبه توافق کردند ایرانیان دخیل در پرونده ترور دانمارک و فرانسه را مشمول تحریم قرار دهند.

وزرای خارجه کشورهای عضو اتحادیه اروپا روز دوشنبه توافق کردند ایرانیان دخیل در پرونده ترور دانمارک و فرانسه را مشمول تحریم‌های اقتصادی قرار دهند. این خبر را خبرگزاری رویترز به نقل از «دو منبع دیپلماتیک» اعلام کرده است.

آگهی

هنوز نام افرادی که مشمول تحریم قرار خواهند گرفت مشخص نشده، اما ظاهرا وزرای خارجه در نشست خود در بروکسل توافق کردند تا کار آماده‌سازی سیاهه این افراد شروع شود.

وزارت امور خارجه فرانسه روز دوم اوت اعلام کرده بود که برای مقامات این کشور دست داشتن وزارت اطلاعات ایران در طرح لورفته بمب‌گذاری روز ۳۰ ژوئن در اجتماع گروه مجاهدین مسجل شده است. فرانسه پس از آن یک دیپلمات ایرانی را از خاک خود اخراج و اعلام کرد دارایی‌های اداره امنیت داخلی وزارت اطلاعات ایران را به مدت شش ماه توقیف می‌کند.

بیشتر بخوانید:

از سوی دیگر در ماه اکتبر مقامات دانمارک اعلام کردند سرویس اطلاعاتی ایران در تلاش بوده تا رهبر یک گروه جدایی‌طلب عرب در این کشور را ترور کند. در پی افشای این طرح، دانمارک سفیرش را از تهران فرا خواند و مقامات این کشور اعلام کردند پرونده را به اتحادیه اروپا خواهند برد.

اخبار مربوط به تلاش تهران برای حذف یا دستگیری جدایی‌طلبان عرب در داخل و خارج کشور مدتی پس از حمله مرگبار افراد مسلح به مراسم رژه ارتش ایران در اهواز در سالگرد آغاز جنگ ایران و عراق منتشر شد.

محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران، پیشتر اعلام کرده بود که این ماجرا «طرح انحرافی موساد» بوده است.

با این حال کمال خرازی، وزیر اسبق خارجه ایران، در گفتگویی به زبان انگلیسی با تلویزیون فرانس۲۴ در پاسخ به این سوال که پیش از این نیز ترورهای مشابه نظیر میکونوس و ترور شاپور بختیار در خاک اروپا رخ داده است، گفته بود ممکن است «عناصری در داخل ایران» به منظور اخلال در روابط ایران و اروپا این اعمال را مرتکب شده باشند.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

«طرح لو رفته ترور»؛ دانمارک سفیرش را از تهران فرا خواند

قاتل سریالی نوزادان در بریتانیا بار دیگر به اتهام تلاش به قتل محاکمه می‌شود

گریه‌های یوهان در «اوین» هنگام گفت‌و گو با خانواده‌اش؛ «چراغ سلول ۲۴ ساعته روشن است»