Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

ترزا می: توافق‌نامه برکسیت جایگزین ندارد و همه‌پرسی دومی در کار نیست

ترزا می، نخست وزیر بریتانیا
ترزا می، نخست وزیر بریتانیا Copyright رویترز
Copyright رویترز
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

ترزا می یک روز پس از اعلام توافق بین دولت بریتانیا و کمیسیون اروپا درباره برکسیت در یک کنفرانس مهم خبری شرکت کرده و از مفاد توافقنامه دولت با اتحادیه اروپا دفاع کرد.

آگهی

نخست‌وزیر بریتانیا می‌گوید پیش‌نویس توافق برکسیت جایگزینی ندارد.

تنها چند ساعت پس از کسب توافق نهایی بر سر پیش‌نویس توافق برکسیت بین دولت بریتانیا و کمیسیون اروپا، دومینیک راب، وزیر برکسیت دولت محافظه کار بریتانیا از سمت خود استعفا داد و این موضوع می‌رفت تا موقعیت ترزا می را شکننده‌تر از همیشه کند. برخی حتی استعفای او را محتمل می‌دانستند. اما نخست‌وزیر بریتانیا روز پنج‌شنبه ۲۴ آبان در نشست پارلمان باز هم از توافق برکسیت دفاع کرد.

ترزا می در کنفرانس خبری شامگاه پنج‌شنبه در لندن گفت: «خدمت کردن به دولت بریتانیا افتخاری بزرگ است اما باید بدانیم که در مقام رئیس دولت باید منافع دولت را بدون درنظر گرفتن منافع حزبی و یا گروهی پاس بداریم. از همان آغاز در مقام نخست وزیر می‌دانستم چه می‌خواهم برای مردم بریتانیا. به همین دلیل در مذاکرات برکسیت با دقت لازم به مسایل مرزی و حفظ منافع تجاری و اقتصادی بریتانیا توجه کردیم. توافق اخیر تمام جوانب برای حفظ منافع مردم بریتانیا را در نظر گرفته است.»

وی با اشاره به استعفای وزرای ناراضی کابینه خود در روزهای اخیر گفت: «متوجه هستم که برخی با این توافق مخالف باشند ولی ما سعی کردیم به بهترین توافق با توجه به محدودیت‌ها دست پیدا کنیم.»

مطابق آخرین نظرسنجی‌ها ۵۴ درصد از شهروندان بریتانیا با برکسیت مخالفند و تنها ۳۱ درصد آنها خواستار جدایی کشورشان از اتحادیه اروپا هستند.

ترزا می با این همه انتخاب‌های زیادی در روزهای آینده برای ماندن در قدرت ندارد. وی باید نمایندگان پارلمان بریتانیا را درباره توافق جدید قانع کند، کاری که با توجه به انتقادات گسترده علیه او آسان به نظر نمی‌رسد.

بسیاری روز پنجشنبه پیش‌بینی کرده بودند که ترزا می آخرین کنفرانس خبری در مقام نخست وزیر را برگزار می‌کند اما وی با سخنانش نشان داد که با جدیت تمام می‌خواهد ریاست کابینه را همچنان برعهده داشته باشد.

ترزا می در سخنان خود، همان طور که هفته گذشته هم گفته بود اعلام کرد که همه‌پرسی مجددی برای برکسیت درکار نخواهد بود و برکسیت جایگزینی ندارد. وی همچنین اعلام کرد همانگونه که پیش‌بینی شده است، برکسیت در پایان ماه مارس سال آینده میلادی نهایی و اجرایی خواهد شد.

سخنان ترزا می در کنفرانس خبری نشان می‌دهد تمام فرضیه‌ها درباره استعفای او اشتباه بوده است و زن آهنین محافظه‌کاران معتقد است که می‌تواند پارلمان بریتانیا را درباره توافق جدید قانع کند.

مطالب یورونیوز را در واتس‌اپ دریافت کنید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

نخست وزیر بریتانیا: هیچ راهی برای بازگشت به اتحادیه اروپا نیست

حزب متحد ترزا می از توافق جدید برکسیت حمایت نمی‌کند

بریتانیا بیش از ۵ هزار پناهجو را تا پایان سال جاری میلادی به رواندا می‌فرستد