Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

دادستان عربستان برای ۵ نفر از متهمان قتل جمال خاشقچی تقاضای اعدام کرد

دادستان عربستان برای ۵ نفر از متهمان قتل جمال خاشقچی تقاضای اعدام کرد
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

دادستان عربستان برای ۵ نفر از متهمان قتل جمال خاشقچی تقاضای اعدام کرد

آگهی

دادستانی کل عربستان روز پنجشنبه برای پنج تن از متهمان پرونده قتل جمال خاشقجی درخواست مجازات اعدام کرد.

بر اساس این گزارش دادستان کل عربستان با تایید این خبر اعلام کرده است که جمال خاشقجی در ساختمان کنسولگری کشورش در استانبول با دارو کشته و سپس مثله شده است.

به گفته سخنگوی دادستان کل عربستان، این روزنامه نگار منتقد روز دوم اکتبر پس از ورود به کنسولگری عربستان در استانبول توسط پنج مسئول سعودی و با استفاده از دارو از پای درآمده است.

از سوی دیگر منابع قضایی در عربستان اعلام کرده اند تحقیقات در باره دیگر عوامل این پرونده همچنان ادامه دارد. به گفته این منابع سعود قحطانی مشاور ارشد محمد بن سلمان، ولیعهد این کشور از کار برکنار شده و تحت بازجویی قرار گرفته است.

دادستانی عربستان در ادامه تاکید کرده است که بر اساس تحقیقات ولیعهد عربستان هیچ نقشی در این پرونده نداشته است.

پوستری از جمال خاشقجی، روزنامه نگار به قتل رسیده عربستانی

این درحالیست که مولود چاووش اوغلو، وزیر خارجه ترکیه پیشتر با اشاره به نحوه قتل جمال خاشقجی در کشورش اعلام کرده بود کسانی که از عربستان به ترکیه آمده‌ بودند «برای قتل، دستور داشتند.»

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه بارها اعلام کرده است که دستور قتل جمال خاشقجی، روزنامه نگار منتقد حکومت عربستان از «عالی ترین سطوح» دولت این کشور صادر شده است.

آقای اردوغان همچنین با اشاره به در اختیار داشتن اسناد و مدارک موثق از چگونگی به قتل رسیدن جمال خاشقجی محتوی مکالمات ضبط شده در ارتباط با این قتل را هولناک توصیف کرده است.

بیشتر بخوانید:

عربستان سعودی در حالی اطلاعاتی از نحوه سر به نیست کردن خاشقجی و متهمان پرونده این قتل را در اختیار رسانه ها قرار داده که پیشتر در پی فشار های بین المللی و نیز سکوت ریاض در قبال این پرونده با ارئه روایت های متعدد و بعضا متناقض مسئولیت به قتل رسیدن این روزنامه نگار منتقد را متوجه عناصر خودسر انداخته بود.

بر اساس یکی از این روایت ها که به تایید ریاض رسید، تیمی ۱۵ نفره از اتباع عربستان به دستور احمد عسیری، نایب رئیس اطلاعات عربستان سعودی راهی ترکیه شده‌اند تا جمال خاشقچی را به بازگشت به ریاض متقاعد کنند، اما آنها از اختیارات خود فراتر رفته و او را به ربایش تهدید کرده و سپس وی را به صورت اتفاقی خفه کرده‌اند.

منابع سعودی همچنین مدعی شده بودند که جسد آقای خاشقجی در فرش پیچیده شده و به یک همکار محلی تحویل داده شده است تا جسد را از بین ببرد.

گفته می شود این تیم پانزده نفره تحت هدایت احمد عسیری، نایب رئیس وقت اطلاعات عربستان سعودی و سعود القحطانی، مشاور ارشد مجمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی راهی مامورت شده بودند.

بیشتر بخوانید: روایت جدید ریاض از قتل خاشقجی؛ «می‌خواستیم بیهوشش کنیم، اما خفه شد»

درخواست ویژه ریاض از آنکارا برای تکمیل تحقیقات

دادستانی کل عربستان سعودی پس از اعلام چگونگی به قتل رسیدن جمال خاشقجی و درخواست مجازات اعدام برای پنج تن از متهمان این پرونده ترکیه را به همکاری ویژه برای ادامه تحقیقات دعوت کرده است.

دادستان کل عربستان با درخواست از آنکارا برای امضای یک توافق همکاری «ویژه» جهت پیشبرد تحقیقات و تاکید بر اینکه منتظر دریافت پاسخ برای این همکاری است خاطرنشان کرد: «هدف از این "مکانیزم ویژه" مطلع کردن ترکیه از نتایج تحقیقات کارشناسان سعودی و دریافت "شواهد و اطلاعات مرتبط" از دستگاه های ذیربط در آنکار است.»

این در حالیست که ترکیه دقایقی پس از اظهارات دادستان کل عربستان توضیحات ارائه شده توسط وی در باره نحوه به قتل رسیدن جمال خاشقجی را ناکافی توصیف و بر ماهیت انجام این عملیات با «قصد قبلی» تاکید کرده است.

مولود چاووش اوغلو، وزیر خارجه ترکیه با اشاره به اینکه «اقدامات جدید عربستان برای روشنگری در باره این پرونده مثبت اما ناکافی است»، تاکید کرد: «این قتل همانطور که پیشتر نیز بر آن تاکید کرده بودیم از قبل طراحی شده بود.»

آگهی

وزیر امور خارجه ترکیه بدین ترتیب روایت ارائه شده از سوی عربستان مبنی بر قتل جمال خاشقچی بدست عناصر خودسر را به چالش کشیده است. بر اساس این روایت جمال خاشقجی قرار بود به کشورش بازگردانده شود اما در اقدامی برنامه ریزی نشده در ساختمان کنسولگری عربستان در استانبول به قتل رسید.

پاریس: تحقیقات عربستان در مسیر درستی است

فرانسه در واکنش به اظهارات مقامات قضایی عربستان در خصوص رسیدگی به اتهامات افراد مظنون به دست داشتن در قتل جمال خاشقجی اعلام کرد که تحقیقات دادستان کل عربستان بر روی این پرونده در «مسیر درستی» قرار دارد.

آنیس فون در موهل، سخنگوی وزیر امور خارجه فرانسه در این خصوص به خبرنگاران گفت: «اعلام مقامات سعودی مبنی بر آغاز محاکمه قضایی هجده مظنون دستگیر شده در چارچوب تحقیقات (پرونده قتل خاشقجی) نشان از مسیر درست رسیدگی به این پرونده در دستگاه قضایی عربستان دارد.» 

موضع پاریس در باره آخرین تحولات پرونده جمال خاشقجی در حالی مطرح می شود که عادل الجبیر، وزیر خارجه عربستان سعودی در آخرین اظهار نظر در خصوص این پرونده، سر به نیست شدن روزنامه نگار منتقد کشورش را یک «جرم و اشتباه بزرگ» قلمداد کرده است. 

عادل الجبیر که در جریان یک کنفرانس خبری در ریاض سخن می گفت همچنین درخواست ترکیه برای انجام یک تحقیق بین المللی بر روی این پرونده را رد و تاکید کرد که کشورش خود دارای نهاد تحقیقاتی است.

آگهی

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ایتالیا؛ خانه اوپرای میلان پولهای عربستان سعودی را بازگرداند

قتل خاشقجی؛ فرانسه دستور ممنوعیت ورود ۱۸ شهروند سعودی به خاک خود را صادر کرد

اطلاعیه دربار از وضیت سلامتی پادشاه عربستان: ملک سلمان دچار «حرارت بالا» شده است