ایتالیا؛ خانه اوپرای میلان پولهای عربستان سعودی را بازگرداند

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
ایتالیا؛ خانه اوپرای میلان پولهای عربستان سعودی را بازگرداند

خانه اوپرای «لا اسکالا» در میلان ایتالیا تصمیم گرفته است که بیش از ۳ میلیون یورو کمک مالی عربستان سعودی را بعد از آنکه بطور وسیع مورد انتقاد قرار گرفته بود، به این کشور بازگرداند.

قراداد بین این اوپرا و ریاض به وزیر فرهنگ عربستان سعودی اجازه می داد که یک صندلی در مدیریت خانه اوپرای «لا اسکالا» بدست آورد. گروههای حقوق بشری و تعدادی از سیاستمداران ایتالیایی گفته‌اند که افتخارآمیزترین نهاد فرهنگی ایتالیا باید از پذیرش پول عربستان سعودی اجتناب کند.

گیوسپ سالا رئیس خانه اپرای «لا اسکالا» و شهردار میلان روز دوشنبه به خبرنگاران گفت: «ما با اجماع همگانی تصمیم گرفتیم که پول را بازگردانیم.»

۳ میلیون یورویی که ایتالیا به عربستان سعودی بازگردانده است بخشی از قرارداد ۱۵ میلیون یورویی ۵ ساله بود که بین وزیر فرهنگ عربستان سعودی و ایتالیا منعقد شده بود.

ماتئو رنزی رهبر حزب دست راستی لیگ ایتالیا و معاون نخست وزیر از خانه اوپرای میلان خواسته بود که این توافق را ملغی کند، این در حالی است که فرماندار منطقه لومباردی که وی نیز عضو حزب لیگ است خواستار استعفای الکساندر پیریرا مدیر هنری این اوپرا شده است.

مقامات عربستان سعودی هنوز به این تحولات واکنشی نشان نداده‌اند.

پادشاهی عربستان سعودی بعد از قتل جمال خاشقچی روزنامه‌نگار مخالف دولت ریاض، از سوی گروههای حقوق بشری به شدت مورد انتقاد قرار گرفته است.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید