Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

بعد از ویکتور هوگو، داستایوفسکی هم قربانی سانسور در کویت شد

بعد از ویکتور هوگو، داستایوفسکی هم قربانی سانسور در کویت شد
Copyright  Alex Liivet
Copyright  Alex Liivet
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

داستایوفسکی به فهرست بلندبالایی از آثار ادبی دیگری پیوست که در پنج سال اخیر توسط مقامات کویتی زیر تیغ سانسور رفته یا ممنوع اعلام شده‌اند. در این فهرست طولانی عنوان‌های پرآوازه‌ای چون «گوژ پشت نتردام» اثر ویکتور هوگو و «صد سال تنهایی» اثر گابریل گارسیا مارکز به چشم می‌خورد.

آگهی

برگزار کنندگان جشنواره‌ای ادبی در کویت روز چهارشنبه ۱۴ نوامبر (۲۳ آبان) اعلام کردند هزاران عنوان کتاب از جمله «برادران کارامازوف» اثر فئودور داستایوفسکی، نویسنده روس توسط مقامات این کشور به تیغ سانسور سپرده شده است.

سعد النازی، مدیر این جشنواره ادبی به خبرگزاری فرانسه گفت وزارت اطلاعات کویت ۹۴۸ عنوان کتاب را ممنوع اعلام کرده‌ است.

داستان کتاب «برادران کارامازوف» در قرن نوزدهم میلادی می‌گذرد و سوالاتی درباره اخلاقیات، اراده آزاد انسان و وجود خدا مطرح می‌کند.

به این ترتیب داستایوفسکی به فهرست بلندبالایی از آثار ادبی دیگری پیوست که در پنج سال اخیر توسط مقامات کویتی زیر تیغ سانسور رفته یا ممنوع اعلام شده‌اند. در این فهرست طولانی عنوان‌های پرآوازه‌ای چون «گوژ پشت نتردام» اثر ویکتور هوگو و «صد سال تنهایی» اثر گابریل گارسیا مارکز نیز به چشم می‌خورد.

بیشتر بخوانید:

بر اساس قوانین کویت، تمام آثار ادبی که قرار است در این جشنواره به نمایش گذاشته شوند باید از قبل توسط هئیت سانسور مهر تایید بگیرند.

هئیت سانسور که به وزارت اطلاعات گزارش می‌دهد بر اساس ماده قانونی «مطبوعات و نشریات» تصویب شده در سال ۲۰۰۶ عمل می‌کند. هر گونه اثری که به تشخیص این هئیت علیه اسلام یا عدالت باشد، امنیت ملی را تهدید کند و یا منجر به تهیج افکار عمومی یا «اعمال ضد اخلاق» شود، مورد پیگرد قانونی و سانسور قرار می‌گیرد.

شماری از فعالان اجتماعی در ماه سپتامبر در اعتراض به سانسور دو بار در خیابان‌های پایتخت کویت تجمع کردند.

کویت در سال‌های ۱۹۷۰ تا ۱۹۹۰ میلادی در میان کشورهای عرب در زمینه انتشارات ادبی، علمی و هنری نقش فعالی را بر عهده داشت. اما در سال‌های اخیر با راه یافتن نمایندگان محافظه‌کار و سنتی، سانسور و ممنوعیت نشریات افزایش یافته‌ است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

«تئاتر آزاد بلاروس»‌؛ راه دراز عبور از سد سانسور دولتی

گفتگو با مجیب مهرداد، شاعر افغان: در افغانستان سانسور فرهنگی نداریم

امیر کویت در سن ۸۶ سالگی درگذشت