آمریکا: شرکت‌های زیادی از ایران خارج می‌شوند؛ نگران ابزار ویژه مالی اروپا نیستیم

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
آمریکا: شرکت‌های زیادی از ایران خارج می‌شوند؛ نگران ابزار ویژه مالی اروپا نیستیم
Copyright  REUTERS/Carlos Barria

معاون خزانه‌داری ایالات متحده می‌گوید که واشنگتن نگران ابزار ویژه مالی اروپا برای تجارت با تهران و نادیده گرفتن تحریم‌ها نیست زیرا شرکت‌های تجاری زیادی در حال خروج از ایران هستند.

سیگال ماندلکر، معاون خزانه‌داری ایالات متحده روز دوشنبه ۱۲ نوامبر در جمع خبرنگاران در لندن گفت: «من فکر می‌کنم خبر مهم‌تر در اروپا این است که شرکت‌ها دسته دسته در حال خروج و عقب کشیدن از ایران هستند.»

خانم ماندلکر درباره ابزار مالی ویژه اروپا برای تجارت ایران (SPV) گفت: «من واقعا نگران این موضوع نیستم. ما مکانیسمی را پیدا خواهیم کرد تا بتوانیم با هم (با اروپا) کار کنیم.»

مطالب یورونیوز را در واتس‌اپ دریافت کنید

سیگال ماندلکر همچنین درباره آینده تحریم‌های علیه ایران گفت: «در آینده شما اقدامات بیشتری از ما درباره ایران خواهید دید.» وی در ادامه افزود که حتی «سوئیفت» که بخش عمده‌ای از پرداخت‌های بین المللی را تسهیل می‌کند نیز ارائه این تسهیلات به بانک مرکزی و سایر موسسات مالی ایران را متوقف کرده است.

پیش از این سوئیفت، انجمن تعاونی غیرانتفاعی ارتباط مالی بین بانکی در جهان پس از اعمال تحریم‌های جدید ایالات متحده همکاری خود با  چندین بانک ایران را قطع کرده بود.

تحریم‌های جدید اعمال شده توسط دولت دونالد ترامپ در نیمه آبان‌ ماه، شامل شرکت‌های هواپیمایی، بانک‌ها شرکت‌های نفتی، شرکت‌های زیر مجموعه سازمان انرژی اتمی و ۷۰۰ شخصیت حقیقی و حقوقی ایران می‌شود.

بیشتر بخوانید: