تحریم‌های آمریکا؛ خروج شرکت نفتی دولتی روسیه از ایران

تحریم‌های آمریکا؛ خروج شرکت نفتی دولتی روسیه از ایران
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

این شرکت پیش از این برای توسعه دو میدان نفتی با شرکت ملی نفت ایران قرارداد امضا کرده بود. سهم شرکت «زاروبیش‌ نفت» در این توافقنامه ۸۰ درصد و سهم طرف ایرانی یعنی «دنا انرژی» ۲۰ درصد بوده است.

آگهی

شرکت دولتی «زاروبیش‌ نفت» روسیه اعلام کرد که به دلیل تحریم‌های آمریکا از پروژه‌های نفتی ایران خارج می‌شود. این شرکت پیش از این برای توسعه دو میدان نفتی با شرکت ملی نفت ایران قرارداد امضا کرده بود.

بر اساس این قرارداد به ارزش  ۶۷۴ میلیون دلار، شرکت روس قرار بود تولید نفت را در دو میدان آبان و پایدار غرب از ۳۶ هزار به ۴۸ هزار بشکه نفت افزایش دهد.

سهم شرکت «زاروبیش‌ نفت» در این توافقنامه ۸۰ درصد و سهم طرف ایرانی یعنی «دنا انرژی» ۲۰ درصد بوده است. 

روز جمعه دوم نوامبر، خبرگزاری رویترز گزارش کرد که دلیل خروج این شرکت نفتی روسیه از پروژه‌های نفتی ایران، عواقب تحریم‌های آمریکا بر تجارت نفت بوده است. یکی از منابع رویترز در دفتر مرکزی شرکت «زاروبیش‌ نفت» در مسکو گفته است که تحریم های ایالات متحده علیه ایران یعنی «باید پروژه‌ها را متوقف کرد.» 

مطالب یورونیوز را در واتس‌اپ دریافت کنید

این منبع در توضیح دلیل این موضوع به رویترز گفت‌: «زمانی که با تحریم مواجه شویم، منبع تامین ارز خارجی را از دست خواهیم داد.»

بر اساس اطلاعات ثبت شده در پایگاه داده شرکت های روسیه، یک ماه پس بازگشت اولین دور تحریم‌ها در ماه مارس شرکت «زاروبیش‌ نفت» دفتر خود را در تهران بازگشایی کرد. همچنین در این پایگاه داده ذکر شده است که این شرکت زیر نظر واحد تجاری وزارت انرژی روسیه فعالیت می‌کند. 

مسئولین شرکت «زاروبیش‌ نفت» و وزارت انرژی روسیه از اظهار نظر درباره گزارش خبرگزاری رویترز خودداری کردند. 

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

مرگ مرموز مدیرعامل شرکت نفتی لوک اویل روسیه

آمریکا: شرکت‌های زیادی از ایران خارج می‌شوند؛ نگران ابزار ویژه مالی اروپا نیستیم

واکنش مسکو به کمک ۶۱ میلیارد دلاری به اوکراین: جنگ ترکیبی آمریکا تحقیری به سبک ویتنام به دنبال دارد