یونکر: ظرف چند هفته دیگر بر سر برکسیت به توافق قطعی می‌رسیم

Access to the comments نظرها
نگارش از مسعود سالاری
ژان کلود یونکر، رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا
ژان کلود یونکر، رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا   -  Copyright  رویترز

رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا از پیشرفت در مذاکرات برکسیت خبر داده اما می‌گوید این پیشرفت کند است.

ژان کلود یونکر در مصاحبه‌ای که روز یکشنبه ۲۰ آبان از شبکه تلویزیونی فرانس۲۴ پخش شد، گفت: «احساس من این است که داریم به آهستگی اما با اطمینان به سمت یک توافق قطعی بر سر برکسیت پیش می‌رویم و طی هفته‌های آینده به نتیجه خواهیم رسید.»

آقای یونکر برای شرکت در مراسم صدمین سالگرد پایان جنگ جهانی اول به فرانسه سفر کرده است.

دردسرهای ترزا می

رئیس اتحادیه اروپا در حالی امیدوارانه از رسیدن به «توافق قطعی» سخن می‌گوید که دولت بریتانیا با بحران سیاسی در این زمینه روبروست. ترزا می، نخست وزیر بریتانیا روز یکشنبه بار دیگر از سوی منتقدانش تحت فشار قرار گرفت تا طرح خود برای برکسیت را تغییر دهد.

استیو بیکر، عضو پیشین کابینه بریتانیا و رهبر «حزب اتحادگرای دموکراتیک» و سامی ویلسون، نماینده این حزب در مجلس عوام، در مقاله مشترکی که روز یکشنبه در روزنامه ساندی تلگراف منتشر شد، نوشتند: «اگر دولت همان اشتباه تاریخی مبنی بر اولویت دادن اتحادیه اروپا به بریتانیای مستقل را مرتکب شود، متاسفانه ما مجبوریم به طرح پیشنهادی دولت در مجلس رأی منفی بدهیم.»

مطالب یورونیوز را در واتس‌اپ دریافت کنید

حزب اتحادگرای دموکراتیک مهم‌ترین حزب طرفدار وحدت ایرلند شمالی و جنوبی است. ایرلند جنوبی عضو اتحادیه اروپاست و مخالفان برکسیت می‌گویند خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا سبب می‌شود میان دو ایرلند «مرز سخت» به وجود آید.

دردسرهای ترزا می به مخالفت این حزب کوچک محدود نمی‌شود، زیرا طرح پیشنهادی او برای برکسیت باید به زودی در مجلس به رأی گذاشته شود و مخالفان او از هم اکنون یکی پس از دیگری سر برآورده‌اند.

استعفای وزیران کابینه خانم می نیز بر بحران سیاسی موجود در این کابینه افزوده و کار تصویب طرح برکسیت را دشوار کرده است. بعد از آن که بوریس جانسون، وزیر امور خارجه بریتانیا از سمت خود استعفا داد، برادر کوچک او جو جانسون نیز روز جمعه ۱۸ آبان در اعتراض به طرح پیشنهادی نخست‌وزیر برای برکسیت، کناره‌گیری خود از سمت وزارت ترابری این کشور را اعلام کرد.

بیشتر بخوانید: