Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

ظریف در واکنش به رد لایحه «سی‌اف‌تی» در شورای نگهبان: از ترس مرگ نباید خودکشی کرد

ظریف در واکنش به رد لایحه «سی‌اف‌تی» در شورای نگهبان: از ترس مرگ نباید خودکشی کرد
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

لایحه الحاق ایران به کنوانسیوان بین‌المللی مقابله تامین مالی تروریسم موسوم به «سی‌اف‌تی» درمهرماه به تصویب نمایندگان مجلس رسیده و برای تایید به شورای نگهبان فرستاده شده بود که این شورا با تاخیر و پس از پایان یافتن مهلت قانونی، آن را واجد ایرادات و ابهامات زیادی دانسته و رد کرد.

آگهی

محمد جواد ظریف، وزیر امورخارجه ایران روز شنبه ۱۰ نوامبر (۱۹ آبان) درباره رد لایحه الحاق ایران به کنوانسیون «سی‌اف تی» در شورای نگهبان گفت: «نباید از ترس مرگ خودکشی کرد.»

وزیر امورخارجه با اشاره به تلاش آمریکا در منزوی کردن ایران و ایجاد مشکلات در تعاملات بانکی گفت: «ما نباید در این زمینه خود را تحریم کنیم.»

لایحه الحاق ایران به کنوانسیوان بین‌المللی مقابله تامین مالی تروریسم موسوم به «سی‌اف‌تی» درمهرماه به تصویب نمایندگان مجلس رسید و برای تایید به شورای نگهبان فرستاده شده بود که این شورا با تاخیر و پس از پایان یافتن مهلت قانونی، آن را واجد ایرادات و ابهامات زیادی دانسته و رد کرد.

بیشتر بخوانید: صندوق بین المللی پول: ایران تا ماه فوریه مقررات مبارزه با پولشویی را تصویب کند

عباسعلی کدخدایی، سخن‌گوی شورای نگهبان در واکنش به انتقادات از ایرادات شورای نگهبان و سیاسی خواندن رد شدن این لایحه در توئیتر نوشت: «هنگام بررسی کنوانسیون پالرمو، شورای نگهبان با ایراداتی نیز در ترجمه آن مواجه گشت و مجلس آنها را اصلاح کرد. در CFT نیز واژه‌ی لیست سیاه محل ایراد بود در حالی که در اسناد FATF چنین واژه‌ای وجود ندارد. اکنون باید سوال شود چگونه این مصوبات تصویب شدند؟ آیا ایرادات شورا سیاسی است یا...؟»

محمود صادقی نماینده مجلس در واکنش به ایرادهای شورای نگهبان و در پاسخ به توئیت آقای کدخدایی نوشت: «ضمن احترام برای شورای نگهبان، به نظر می رسد ایرادهای اعلامی نسبت به بند ۲ ماده واحده و بند ب جزء ۱ ماده ۲ کنوانسیونCFT ، که مبنای بسیاری از ایرادهای دیگر است، بیش از آنکه متکی بر مبانی فقهی و حقوقی متقن، مخصوصا علم حقوق معاهدات بین المللی باشند، متأثر از فضاسازی مخالفان است.»

آقای ظریف در گفتگویی رادیویی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه منتقدان نگران هستند که نیروهای نظامی ایران از جمله بسیج و سپاه از سوی آمریکا به عنوان گروه تروریستی شناخته شوند گفت: «اگر ما در سطح بین‌المللی عمل کنیم دور از ذهن است که چنین اتفاقی بیافتد و از سوی دیگر ما هیچ محدودیتی برای خروج از کنوانسیون‌های بین‌المللی نداریم.»

بیشتر بخوانید: نماینده سابق مجلس: ایران به بهای FATF دست از حمایت حزب الله لبنان نمی‌کشد

وزیر امورخارجه ایران با تاکید بر اینکه ایران عضو اف‌ای‌تی‌اف (FATF) نمی‌شود گفت که با الحاق به کنوانسیون «سی‌اف‌تی» ایران از لیست کشورهای غیرهمکار اف‌ای‌تی‌اف (FATF) خارج شده و به لیست کشورهای همکار اضافه می‌شود.

به گفته آقای ظریف در حال حاضر بیش از ۲۰۰ کشور و سازمان بین‌المللی همکار اف‌ای‌تی‌اف (FATF) هستند و تنها ایران و کره شمالی به عنوان دو کشور غیرهمکار شناخته می‌شوند.

در صورتی که ایران نتواند خواسته های گروه بین المللی اقدام مالی را در زمینه مبارزه با پول شویی و حمایت از تروریسم تامین کند در فهرست سیاه این گروه قرار خواهد گرفت.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تاکید دوباره ظریف: برخی از گروه‌ها در ایران از پولشویی سود می‌برند

واکنش علم الهدی به گفتگوی صالحی با یورونیوز؛ «کد دادید که تحریم‌ها موفق بوده»

پایان پدیده «ابراهیم رئیسی»؛رئیس جمهوری که سودای رهبری داشت