Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

لبنان و ترکیه سوخت‌رسانی به هواپیماهای ایران را متوقف کردند

لبنان و ترکیه سوخت‌رسانی به هواپیماهای ایران را متوقف کردند
Copyright ایسنا
Copyright ایسنا
نگارش از مسعود سالاری
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

روزنامه انگلیسی‌زبان دیلی استار چاپ بیروت صبح شنبه نوشته بود «شرکت‌های نفتی بین‌المللی فعال در بیروت از سوخت‌رسانی به شرکت‌های هواپیمایی‌ای که مورد تحریم آمریکا هستند، منع شده‌اند».

آگهی

لبنان سوخت‌رسانی به هواپیماهای ایرانی در فرودگاه‌های این کشور را متوقف کرد.

روز شنبه ۱۹ آبان، ساعتی پس از آن که این خبر در برخی رسانه‌های لبنانی منتشر شد، دبیر انجمن شرکت‌های هواپیمایی ایران نیز آن را تأیید کرد.

مقصود اسعدی سامانی در این زمینه به خبرگزاری ایسنا گفت: «متاسفانه در روزهای گذشته صحبت‌هایی در این زمینه مطرح شده بود که در حال حاضر به مرحله اجرا رسیده و فعلا ایرلاین‌های ایرانی توان سوخت‌گیری در فرودگاه‌های لبنان را ندارند».

وی همچنین درباره آخرین وضعیت سوخت‌رسانی هواپیماهای ایرانی در ترکیه گفت: «متاسفانه با وجود انجام مذاکرات هنوز این مشکل حل نشده و ایرلاین‌های ما نتوانسته‌اند در ترکیه سوخت مورد نیاز خود را دریافت کنند.»

روزنامه انگلیسی‌زبان دیلی استار چاپ بیروت صبح شنبه نوشته بود «شرکت‌های نفتی بین‌المللی فعال در  بیروت از سوخت‌رسانی به شرکت‌های هواپیمایی‌ای که مورد تحریم آمریکا هستند، منع شده‌اند».

ترکیه

ترکیه نیز چند روز پیش اعلام کرده بود که سوخت‌رسانی به هواپیماهای ایران را در فرودگاه‌های این کشور متوقف می‌کند.

بیشتر بخوانید:

تصمیم لبنان در حالی گرفته شده که لبنان در قیاس با ترکیه مقصد محدودتری برای مسافران و ایرلان های ایرانی به شمار می‌رود هر چند پروازهای برنامه‌ای میان دو کشور در طول سال‌های گذشته همواره برقرار بوده است.

اسعدی سامانی همچنین به ایسنا گفته است حتی زمانی که شرکت‌های ایرانی این پیشنهاد را ارائه کردند که سوخت مورد نیازشان را به شکل نقدی خریداری کنند، شرکت ترکیه‌ای از این موضوع خودداری کرده است.

طبق پیش‌بینی کارشناسان، تنها بخشی از ناوگان ایران توان آن را دارد که بدون سوخت‌گیری میان ایران و ترکیه پرواز کند و مابقی هواپیماها مجبور خواهند بود که قبل از رسیدن به تهران در شهرهایی مانند تبریز یا ارومیه فرود آمده و سوخت‌گیری کنند.

بر پایه آمار رسمی، هر هفته ۲۰۰ پرواز میان ایران و ترکیه در جریان است و سالانه ۲.۵ میلیون مسافر ایرانی برای سفر وارد شهرهای مختلف ترکیه می‌شوند.

از آغاز دور دوم تحریم‌های آمریکا علیه ایران، بسیاری از شرکت‌های جهان که به نوعی با ایران همکاری تجاری داشتند، از ترس جریمه شدن از سوی آمریکا، همکاری خود با ایران را به حال تعلیق در آورده‌اند.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

پروازهای هواپیمایی قطر به ایران با وجود تحریم‌ها ادامه می‌یابد

وزیر کشور لبنان: قتل صراف وابسته به حزب‌الله و رابط ایران، احتمالا کار اسرائیل بوده است

گسترش تنش‌ها در منطقه؛ اسرائيل اهدافی را در خاک لبنان مورد هدف قرار داد