Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

نیکولا ماتیو برنده جایزه ادبی گنکور فرانسه شد

نیکلا ماتیو، برنده جایزه گنکور ۲۰۱۸ فرانسه
نیکلا ماتیو، برنده جایزه گنکور ۲۰۱۸ فرانسه
Copyright 
نگارش از مسعود سالاری
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

جایزه گنکور اولین رمان در سال ۲۰۱۷ به رمان «مارکس و عروسک» نوشته مریم مجیدی، نویسنده ۳۷ ساله ایرانی فرانسوی اهدا شد. این نخستین بار بود که یک نویسنده ایرانی فرانسوی‌زبان چنین جایزه معتبری را دریافت کرد.

آگهی

رمانی از نیکولا ماتیو، نویسنده فرانسوی به عنوان برنده جایزه ادبی گنکور فرانسه در سال ۲۰۱۸ اعلام شد.

جایزه گنکور بزرگ‌ترین جایزه ‌ادبی فرانسه و یکی از مهم‌ترین جوایز ادبی در سطح جهان است که هر سال عمدتا به رمانی از یک نویسنده تعلق می‌گیرد. این جایزه امسال به رمان «پس از آنها فرزندانشان»، دوین رمان نوشته نیکولا ماتیو تعلق گرفت. این کتاب حاوی داستانی از زندگی چند نوجوان ولگرد در منطقه لورن فرانسه و توصیفی از چهره اجتماع و سیاست فرانسه از خلال زندگی افرادی است که از سن نوجوانی وارد جوانی و بزرگسالی می‌شوند.

نیکولا ماتیو روز چهارشنبه ۱۶ آبان، پس از دریافت این جایزه گفت: «این کتاب همزمان تلاشی ادبی و سیاسی است و برنده شدن آن باعث خرسندی بسیار من است. سیاسی است چون در فرانسه حرف زدن درباره این که افراد چگونه زندگی می‌کنند، یعنی سیاست. یعنی این که چگونه همدیگر را دوست دارند، چگونه از هم متنفر می‌شوند، برای زیستن با یکدیگر چه کار می‌کنند و این که چرا همزیستی همیشه لازم و تا حدودی ناممکن است.»

کتاب آقای ماتیو تا کنون در ۴۰ هزار نسخه منتشر شده است.

جایزه گنکور هر ساله نصیب «بهترین کتاب داستانی» می‌شود که طی «همان سال» منتشر شده باشد. بیشتر اوقات جایزه گنکور به یک رمان اعطا می‌شود.

اعضای فرهنگستان گنکور برای انتخاب برندگان جایزه ادبی در تالار ویژه‌ای در طبقه نخست رستوران «دروآن» در منطقه دو پاریس واقع شده‌ گرد هم جمع می‌آیند. آکادمی گنکور که بیش از صد سال سابقه فعالیت دارد، علاوه بر جایزه اصلی خود که هر سال در ماه نوامبر اهدا می‌شود، جوایز جانبی دیگری نیز دارد که عبارتند از: جایزه گنکور برای اولین رمان، جایزه گنکور دبیرستانی‌ها، جایزه گنکور داستان کوتاه، جایزه گنکور شعر، جایزه گنکور زندگی‌نامه‌نویسی و جوایز گنکور به انتخاب برخی کشورها مثل بلژیک، سوئیس، تونس، ایتالیا، رومانی و نیز جایزه کنگور کشورهای خاورمیانه از جمله ایران.

جایزه گنکور اولین رمان در سال ۲۰۱۷ به رمان «مارکس و عروسک» نوشته مریم مجیدی، نویسنده ۳۷ ساله ایرانی فرانسوی اهدا شد. این نخستین بار بود که یک نویسنده ایرانی فرانسوی‌زبان چنین جایزه معتبری را دریافت کرد.

جایزه رونودو

این هفته به طور کلی هفته جوایز ادبی در فرانسه است. برنده جایزه رونودو نیز که یکی دیگر از جوایز معتبر ادبی در فرانسه است در روز چهارشنبه ۱۶ آبان اعلام شد. برنده این جایزه در سال ۲۰۱۸ والری مانتو نام دارد که هیئت ژوری رونودو جایزه خود را به خاطر رمان «شکاف» به او اعزا کرد.

روایت این داستان مربوط به فرانسه نیست و به رویدادهایی می‌پردازد که در سال‌های اخیر شهر استانبول را دستخوش تحولات بزرگ کرده است.

مطالب یورونیوز را در واتس‌اپ دریافت کنید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

آکادمی گنکور اعطای جایزه به همسران و نزدیکان هیئت داوران را ممنوع کرد

رمان «ازشرق‌بریده» اثر نگار جوادی برنده جایزه‌ آلبرتین شد

جایزه ادبیات نوبل ۲۰۱۷ به کازو ایشیگورو رسید