«فوتبال لیکس»؛ افشاگری‌های بی سابقه از «فساد» مقامات یوفا و مدیران باشگاهی اروپا

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
«فوتبال لیکس»؛ افشاگری‌های بی سابقه از «فساد» مقامات یوفا و مدیران باشگاهی اروپا

وبسایت مدیاپارت فرانسه در همکاری با ده ها خبرنگار از رسانه های معتبر اروپایی گزارش های متعددی از «فساد مالی»، «دریافت رشوه» و «سوء استفاده از قدرت» مالکان باشگاه های مهم اروپایی و مقامات اتحادیه فوتبال اروپا (یوفا) منتشر کرده است.

پایگاه مدیاپارت در آخرین گزارش خود درباره توافق های پشت پرده مالک دو باشگاه فوتبال پاری سن ژرمن و منچسترسیتی، یکی قطری و دیگری اماراتی، برای نفوذ بر روی تصمیم های یوفا افشاگری کرده است.

مدیاپارت نوشته است که رئیس فیفا بواسطه مقامات یوفا از توافقنامه های پشت پرده خبر داشته است.

مطالب یورونیوز را در واتس‌اپ دریافت کنید

این سری گزارشها و افشاگری ها که به فوتبال لیکس معروف شده نگرانی زیادی را در میان مقامات عالی رتبه یوفا ایجاد کرده است. مدیاپارت اعلام کرد که این گزارش ها از ۷۰ میلیون مدارک و اسناد محرمانه به دست آمده است.

در این گزارش ها می خوانیم که مقامات پیشین و کنونی یوفا همواره چشمان خود را بر روی نفوذ باشگاههای ثروتمند و قدرت مند بسته اند و این مالکان باشگاه های بزرگ بودند که استراتژی ها مهم یوفا را در سال های اخیر ترسیم کرده اند.

به عنوان نمونه بارها مقامات یوفا درباره آنچه «جوانمردی های مالی» باشگاه های بزرگ خوانده می شود از تذکر و هشدار به این باشگاه ها پرهیز کرده اند.

جوانمردی های مالی قانونی است که طی آن یوفا سعی می کند سقفی برای هزینه های باشگاه ها در جهت خرید بازیکنان درنظر بگیرد که برخی از این باشگاه ها از جمله پاری سن ژرمن و موناکو و منچسترسیتی به این قوانین تن نداده اند.

در مرکز این افشاگری ها میشل پلاتینی رئیس یوفا بین ۲۰۰۷ تا ۲۰۱۵ قرار دارد.