اِل‌ چاپو، مشهورترین قاچاقچی مواد مخدر جهان محاکمه می‌شود

اِل‌ چاپو، مشهورترین قاچاقچی مواد مخدر جهان محاکمه می‌شود
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

ال چاپو تا کنون دو بار از زندان فوق امنیتی مکزیک فرار کرده، او از سال ۱۹۸۹ تا ۲۰۱۴ بیش از ۱۵۴ تُن کوکائین و همچنین مقادیر زیادی از انواع مواد مخدر دیگر مانند هروئین، متامفتامین و ماری جوانا به ارزش تخمینی ۱۴ میلیارد دلار به آمریکا قاچاق کرده است.

آگهی

خواکین گوزمن مشهور به اِل چاپو، بزرگترین قاچاقچی مواد مخدر  جهان، امروز دوشنبه ۵ نوامبر در دادگاهی در نیویورک محاکمه خواهد شد.

ال چاپو به اتهام ۲۵ سال فعالیت در زمینه قاچاق مواد مخدر و اتهامات دیگری چون پول‌شویی، قاچاق اسلحه، آدم‌ربایی و قتل در برابر دادگاه خواهد ایستاد.

این قاچاقچی ۶۱ ساله متهم به رهبری کارتل سینالوآ، قدرتمندترین گروه‌ جرایم سازمان‌یافته قاچاق مواد مخدر مکزیک از سال ۱۹۸۹ تا ۲۰۱۴ است. در طول این مدت وی بیش از ۱۵۴ تُن کوکائین و همچنین مقادیر زیادی از انواع مواد مخدر دیگر مانند هروئین، متامفتامین و ماری جوانا به ارزش تخمینی ۱۴ میلیارد دلار به آمریکا قاچاق کرده است.

به دلیل اهمیت بالای این محاکمه و همینطور خطری که جان هیات منصفه و قضات را تهدید می‌کند، نام این افراد محفوظ مانده و در دوران محاکمه همراه با محافظ به دادگاه رفت و آمد می‌کنند.

تخمین زده می‌شود که وکیل مدافعان وی مبلغی معادل ۵۰ میلیون دلار برای دفاع از وی دریافت کنند و به همین دلیل این دادگاه گرانترین محاکمه در تاریخ ایالات متحده آمریکا خواهد بود.

بیشتر بخوانید:

ال چاپو نخستین بار در سال ۱۹۹۳ در گواتمالا دستگیر و به مکزیک منتقل شد و تا کنون دو بار موفق شده از زندان فوق امنیتی که در آن بازداشت بود بگریزد؛ به همین علت به وی لقب «سلطان فرار» داده‌اند.

آخرین فرار او در سال ۲۰۱۵ از زندان فوق امنیتی التیپلانو در مکزیک گریخت. دادستان مکزیک برای دستگیری وی جایزه‌ای به ارزش ۳ میلیون و ۸۰۰ هزار دلار تعیین کرد.

ال چاپو چند ماه بعد مجددا دستگیر شد. اهمیت دستگیری این قاچاقچی مکزیکی تا جایی بود که رئیس جمهوری مکزیک خود شخصاً دستگیری وی را به اطلاع مردم رساند.

پس از دستگیری وی در سال ۲۰۱۶، دادگاهی در مکزیک با استرداد ال چاپو به آمریکا موافقت کرد. در همین هنگام یک قاضی مکزیکی که رای به محکومیت او داده بود به ضرب گلوله افراد ناشناس کشته شد. این قاضی ۳۷ ساله یکی از مطرح‌ترین چهره‌های قضایی مبارزه با مواد مخدر در مکزیک بود.

گرچه ال چاپو در زندان به سر می‌برد، اما مافیای قدرتمند وی در مکزیک و دیگر کشورهای جهان همچنان فعال است. مکزیک مرکز فعالیت گروه‌های بزرگ قاچاق مواد، اسلحه و انسان است. سال گذشته بیش از ۲۹ هزار نفر در رابطه با قاچاق در این کشور کشته شده‌اند.

مطالب یورونیوز را در واتس‌اپ دریافت کنید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

بیست جسد در مرز مکزیک و آمریکا کشف شد

انتقال ال چاپو به زندانی در نزدیکی مرز مکزیک با آمریکا

وزارت دادگستری آمریکا یک ایرانی و دو کانادایی را به طراحی قتل در ازای پول متهم کرد