انتخابات میان‌‌دوره‌ای میانمار؛ درسی برای حزب آنگ سان سو‌ چی

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
انتخابات میان‌‌دوره‌ای میانمار؛ درسی برای حزب آنگ سان سو‌ چی

نتایج نخست انتخابات میان دوره‌ای در میانمار از شکست جدی «اتحادیه ملی برای دموکراسی»، حزب تحت رهبری آنگ‌ سان سو چی حکایت دارد.

یک مقام رسمی کمیته انتخابات می‌گوید حزب خانم سو چی تنها ۶ کرسی از ۱۳ جایگاه مورد رقابت در این انتخابات را به دست آورده است.

میو نیونت، سخنگوی این حزب، پیش از اعلام نتایج نهایی گفت: «ما پنج کرسی از ۶ کرسی را در مناطق اقلیت‌نشین از دست دادیم. مردمان اقوام [دیگر] از عملکرد ما در جریان گفت‌وگوهای صلح راضی نیستند.» وی افزود: «این نتایج درسی برای ما است. در انتخابات آینده برای هر حوزه انتخابی، یک برنامه مجزا و مشخص ارائه می‌کنیم.»

انتخابات پارلمانی سراسری در میانمار سال ۲۰۲۰ برگزار می‌شود.

آنگ سان سو چی، رهبر جنبش دموکراسی خواهی میانمار و برنده جایزه نوبل صلح در سال ۱۹۹۱، پس از خروج از حصر خانگی توانست سرانجام در سال ۲۰۱۵، عملا به حکومت نظامیان در این کشور پایان دهد. با این حال عملکرد وی در جریان بحران اقلیت روهنگیا، انتقادات بسیاری را از وی در سطح جهانی برانگیخت.

بیشتر بخوانید:

نتایج ابتدایی انتخابات روز شنبه نشانگر پیشتازی حزب اتحادیه ملی برای دموکراسی در مناطق عمدتا بودایی‌نشین مرکز میانمار و شکست آن‌ در استان‌های اقلیت نشین در شمال این کشور است.

بحران روهنگیا در ایالت راخین در غرب میانمار، باعث مرگ هزاران نفر از اقلیت مسلمان این کشور و آوارگی ده‌ها هزار تن دیگر شده است. کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل، عملکرد ارتش میانمار در این بحران را مصداق جنایت علیه بشریت و تلاش برای نسل‌کشی معرفی کرده است.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید