رشد اقتصادی اروپا از نفس افتاد؛ بیمناک از ایتالیا و امیدوار به آلمان

رشد اقتصادی اروپا از نفس افتاد؛ بیمناک از ایتالیا و امیدوار به آلمان
Copyright عکس از رویترز
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

رشد اقتصادی منطقه یورو در سه ماهه سوم سال ۲۰۱۸ میلادی و در پی تیره شدن چشم‌انداز مالی دولت ایتالیا به پائین‌تر از پیش‌بینی‌ها رسید.

آگهی

رشد اقتصادی منطقه یورو در سه ماهه سوم سال ۲۰۱۸ میلادی و در پی تیره شدن چشم‌انداز مالی دولت ایتالیا به پائین‌تر از پیش‌بینی‌ها رسید.

در حالی که نرخ رشد اقتصادی منطقه یورو در سه ماه دوم سال جاری میلادی ۰.۴ درصد گزارش شده بود، گزارش مقدماتی یورواستات (آژانس آمار اتحادیه اروپا) نشان می‌دهد که این نرخ در پایان سه ماهه سوم این سال به ۰.۲ درصد کاهش یافته است.

این پایین‌ترین نرخ رشد اقتصادی منطقه یورو در بیش از ۴ سال گذشته است. پیشتر اقتصاددانان پیش بینی کرده بودند که نرخ رشد اقتصادی منطقه یورو در سه ماهه سوم سال ۲۰۱۸ همچنان ۰.۴ درصد باقی خواهد ماند.

بر این اساس احتمال می‌رود، بانک مرکزی اروپا در پایان ماه دسامبر برنامه خرید اوراق قرضه را که از سال ۲۰۱۵ و با هدف مدیریت تورم و رشد اقتصادی اجرا شده، تغییر دهد. حتی برخی اقتصاددانان پیش‌بینی می‌کنند که بانک مرکزی اروپا دست به اصلاح نرخ بهره بزند و آن را قدری افزایش دهد.

کاهش سرعت رشد اقتصاد منطقه یورو در شرایطی است که ایتالیا و اتحادیه اروپا هنوز بر سر بودجه سال آینده سومین اقتصاد برتر این منطقه نه تنها به توافق نرسیده‌اند بلکه روند تصویب بودجه ایتالیا با بروز تنش‌هایی میان رم و بروکسل همراه شده است.

بیشتر بخوانید:

همچنین نرخ رشد فصلی اقتصاد فرانسه، دومین قدرت اقتصادی اتحادیه اروپا، در سطح ۰.۴ درصد باقی مانده و نرخ تورم بزرگ‌ترین اقتصاد این منطقه یعنی آلمان نیز پس از سال‌ها به بالای ۲ درصد رسیده است.

این نرخ تخطی از اهداف بانک مرکزی اروپا به شمار می‌رود ولی روند صعودی قیمت جهانی نفت تحمل این سطح تورم را برای اقتصاد آلمان گریزناپذیر کرده است.

البته با وجود رکورد‌شکنی جمعیت شاغل در ماه سپتامبر و سیر نزولی بیکاری در بازار کار آلمان هنوز این امیدواری وجود دارد که این موارد نشانه رشد معنادار اقتصادی آلمان باشد و گزارش‌های آتی اقتصاد این کشور شواهد مثبتی برای افزایش رشد اقتصادی منطقه یورو به همراه داشته باشد.

در غیر این‌ صورت این نگرانی وجود دارد که نرخ رشد اتحادیه اروپا در سه ماهه چهارم سال ۲۰۱۸ شرایط بدتری را تجربه کند. چنان که کمیسیون اروپا روز سه‌شنبه اعلام کرد که شاخص خرده‌فروشی و قیمت آتی مورد انتظار که نشان دهنده چشم‌انداز آتی بازار برای مدیران و صاحبان کسب و کارها به شمار می رود، در ماه اکتبر نیز به روند نزولی خود ادامه داده است.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

خط تولید شرکت کشتی‌سازی آلمانی به دلیل تحریم عربستان متوقف شد

اشاره ماریو دراگی به نیاز اقتصاد اروپا به مهاجران

هجوم مزرعه‌داران خشمگین فرانسوی به سالن نمایشگاه کشاورزی پاریس پیش از بازدید امانوئل ماکرون