Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

صندوق جهانی طبیعت: ۶۰ درصد حیات وحش جهان در نیم قرن گذشته از بین رفته است

صندوق جهانی طبیعت: ۶۰ درصد حیات وحش جهان در نیم قرن گذشته از بین رفته است
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

مهمترین دلایل این مسئله سوءمصرف از اکوسیستم‌های طبیعی و برداشت نامناسب از خزانه‌های آبی است، اما تغییرات آب و هوا و گرمایش زمین نیز بر این مساله اثر داشته است.

آگهی

به طور متوسط ۶۰ درصد از حیات وحش کره زمین از دهه ۷۰ میلادی به این سو از بین رفته است. این خبر هشداردهنده را «صندوق جهانی طبیعت» روز دوشنبه هفتم آبان در گزارش خود موسوم به «سیاره زنده» منتشر کرده است.

گزارش سیاره زنده هر دو سال یک بار برای بررسی تنوع زیستی جهانی منتشر می‌شود. این گزارش از سال ۱۹۹۸ با همکاری انجمن زلاندنو لندن و بر اساس پایگاه‌های داده‌های بین‌المللی جمعیت‌های حیات وحش منتشر شده است. دو گزارش قبلی که در سال ۲۰۱۴ و ۲۰۱۶ منتشر شد نشان داد که جمعیت حیات وحش از سال ۱۹۷۰ تاکنون به ترتیب ۵۰ و ۵۸ درصد کاهش یافته است.

جیمز سیند، معاون علمی، پژوهشی و نوآوری صندوق جهانی طبیعت در کانادا گفت: «ما تقریبا دو سوم حیات وحش زمین را از دست داده‌ایم.»

وی در ادامه افزود که قریب به ۸۳ درصد از اکوسیستم کانادا، آمریکای جنوبی و منطقه کارائیب از بین رفته است.

از نظر آقای سیند مهمترین دلایل این مسئله سوءمصرف از زیست‌بوم‌های طبیعی و برداشت نامناسب از خزانه‌های آبی است، اما تغییرات آب و هوا و گرمایش زمین نیز بر این مساله اثر داشته است.

گزارش اخیر تأکید می‌کند که زمین با یک «خطر جدی» در زمینه انقراض حیات وحش روبروست و باید «اقدامات فوری» برای مقابله با آن صورت پذیرد. حفاظت از جنگل‌ها، تالاب‌ها و مناطق ساحلی برای حفظ حیات وحش مزیت‌های دیگری نیز به همراه دارد چرا که این اکوسیسم‌ها با ذخیره کربن در خود مانع از ورود آن به جو زمین می‌شوند.

همچنین تیم تحقیقاتی دانشگاه تمپل ایالات متحده به سرپرستی استفان بلر هجز نشان داده است که تنها یک درصد از جنگل‌های اولیه هائیتی باقی مانده و به دنبال این تخریب گسترده بسیاری از گونه‌های خزندگان و دوزیستان از بین رفته‌اند.

تحقیقات دیگری که به سرپرستی بنجامین فریمن در مرکز تحقیقات تنوع زیستی دانشگاه بریتیش کلمبیا صورت گرفته، نشان می‌دهد که تغییرات اقلیمی به مثابه یک «پله برقی برای انقراض» بسیاری از حیوانات به خصوص پرندگان عمل می‌کند.

دانشمندان معتقدند در صورتی که اقدام موثری برای حفظ حیات وحش صورت نگیرد، زمینیان در آینده بسیار نزدیک با یک انقراض گسترده روبرو خواهند شد.

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تلاش برای نجات آخرین رودخانه وحشی اروپا

پس از ۸۰ سال؛ غرش دوباره شیر ایرانی

۱۳۰ نهنگ به گل نشسته در سواحل غربی استرالیا نجات یافتند