ژاپن متعهد به عادی‌سازی روابط با کره شمالی

ژاپن متعهد به عادی‌سازی روابط با کره شمالی
Copyright عکس از رویترز
Copyright عکس از رویترز
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

نخست وزیر ژاپن تاکید کرد که پیش از عادی‌سازی روابط، چندین مساله از جمله به گروگان گرفتن شهروندان ژاپنی توسط پیونگ‌یانگ باید میان دو کشور حل شود.

آگهی

شینزو آبه، نخست وزیر ژاپن که به چین سفر کرده است، روز جمعه ۲۶ اکتبر در یک کنفرانس مطبوعاتی از تعهد کشورش برای «عادی‌سازی روابط دیپلماتیک» با کره شمالی خبر داد.

آقای آبه تاکید کرد که پیش از عادی‌سازی روابط، چندین مساله از جمله به گروگان گرفتن شهروندان ژاپنی توسط پیونگ‌یانگ باید میان دو کشور حل شود.

نخست وزیر ژاپن و لی که چیانگ، نخست وزیر چین در این نشست خبری از همکاری دو کشور در زمینه تضمین امنیت منطقه و مسئله کره شمالی خبر دادند.

شینزو آبه در جریان سفر به پکن با تاکید بر این که روابط دو جانبه ژاپن با چین در «نقطه عطف تاریخی» قرار دارد، اعلام کرد که همکاری‌های جدیدی میان دو کشور در زمینه زیر‌ساخت‌ها، بهداشت و امور بانکی و مالی شکل گرفته است.

چین و ژاپن، دو اقتصاد بزرگ آسیا در پی بحران تجاری اخیر با ایالات متحده در صدد گسترش روابط و ایجاد اعتماد بیشتر هستند. این اولین سفر یک نخست‌وزیر ژاپن به چین طی هفت سال گذشته بوده و در جریان آن توافقنامه‌های زیادی میان دو کشور به امضا رسید.

مطالب یورونیوز را در واتس‌اپ دریافت کنید

رویترز
امضای توافقنامه میان چین و ژاپن در سفر شینزو آبه به پکنرویترز

روابط دیپلماتیک چین و ژاپن پس از سال‌ها اختلاف بر سر حاکمیت مستقل تایوان و رقابت اقتصادی از سال ۱۹۷۲ و همزمان با به قدرت رسیدن دنگ شیائو پنگ، رو به بهبود گذاشت.

شرکت‌های بزرگ ژاپنی از جمله خودروسازی تویوتا امیدوارند که با عادی‌سازی و گسترش روابط با چین بتوانند با شرکت‌های آمریکایی و اروپایی صنعت خودروسازی رقابت کنند.

از سوی دیگر پکن نیز از ژاپن انتظار دارد تا در طرح سرمایه‌گذاری جاده ابریشم جدید با ابتکار شی جین پینگ، رئیس جمهوری این کشور همراه شود.

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

آغاز پروژه اتصال مجدد خطوط راه آهن بین کره شمالی و جنوبی

شینزو آبه خواهان تقویت نظامی ژاپن برای مقابله با تهدیدهای کره شمالی شد

شینزو آبه: ژاپن دیگر عذرخواهی نخواهد کرد