Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

انتخابات افغانستان؛ رای‌دهندگان نگران امنیت هستند یا تقلب؟

انتخابات افغانستان؛ رای‌دهندگان نگران امنیت هستند یا تقلب؟
Copyright 
نگارش از مریم شاهی
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

برخی نامزدها درباره احتمال تقلب فعلا اظهار نظری نکرده اند اما برخی نامزدها همچنان نگران به نظر می رسند.

آگهی

برای اولین بار در انتخابات پارلمانی افغانستان، رای گیری در دو روز انجام می شود. عبدالبدیع صیاد، رئیس کمیسیون مستقل انتخاباتی در پایان روز اول رای گیری اعلام کرده است که سه میلیون رای دهنده در انتخابات پارلمانی شرکت کرده اند که از این تعداد یک میلیون رای دهنده در کابل، پایتخت افغانستان ثبت شده است و ۴۵ مرکز نیز بخاطر مشکلات فنی بسته مانده اند که در روز دوم فعالیت خواهند کرد.

بگفته این مقام مسئول، از میان بیش از ۴۹۰۰ مرکز در سراسر کشور، ۲۵۳ مرکز آن بنابر مشکلات ارتباطی گزارش نشده و ۴۰۱ مرکز دیگر آن نسبت به مشکلات فنی و یا تهدیدات امنیتی بسته مانده است که روند رای دهی در این مراکز روز یکشنبه آغاز خواهد شد.

مطالب یورونیوز را در واتس‌اپ دریافت کنید

روایت روز دوم: نگرانی از تقلب بیش از نگرانی های امنیتی

سردار قلندر، مشاور ستاد انتخاباتی یکی از کاندیداها به یورونیوز می گوید: «پلیس و مردم در روز دوم نیز همچون روز اول رای دهی تلاش می کنند، امنیت مردم را بگیرند. تاکنون گزارش امنیتی به ما نرسیده اما نگرانی ما از تقلب در انتخابات بیشتر از نگرانی های امنیتی است.»

به گفته وی «جمعیت رای دهنده روز دوم نسبت به روز اول کمتر است و نظم بیشتری در رای گیری رعایت می شود.»

برخی از رای دهندگان امروز در صفحات اجتماعی خود از صف های طولانی در برخی از مراکز رای دهی در روز دوم رای دهی نوشته اند و عکسهایشان را به همراه صف رای دهندگان منتشر کرده اند.

سردار قلندر می گوید: «در روز دوم بسیاری از مراکز رای گیری، از دستگاه بایومتریک استفاده نمی کنند.»

بایومتریک یکی از راه حل های تامین شفافیت در انتخابات پارلمانی امسال بود که احزاب با کمیسیون مستقل انتخابات برای اجرای آن به توافق رسیدند اما بایومتریک به شیوه آفلاین مورد موافقت قرار گرفت که به گفته کارشناسان چون بایومتریک به شکل آنلاین گرفته نمی شود، امکان تقلب در انتخابات همچنان وجود دارد.

آقای قلندر ادامه می دهد: «پلیس در روز اول در روند نظارت آرا دخالت می کرد. پلیس در برخی مراکز تلاش می کردند که ناظران را متفرق کنند و ناظران اشخاص خاصی را اجازه ورود می دادند و از ورود دیگر ناظران و مخصوصا همراه داشتن تلفن همراه با امکانات جلوگیری می کردند و در چند مورد هم ناظران را لت و کوب/ضرب و شتم کردند.»

این عضو ستاد انتخاباتی می گوید: «بعد از سپری شدن شب اول رای دهی، امروز در بعضی مراکز، رای ها دست خورده است. شب، زمان بسته شدن حوزه رای دهی کارمندان کمیسیون نگذاشته اند که کسی عکس و فیلم از صندوق ها تهیه کند؛ بطور مثال، در ناحیه چهل ستون ده دانا، بعد از شمارش آرا ، رای جناب پارسایی بسیار بالا بوده است. کارمندان کمیسیون با خشونت و بد رفتاری نگذاشته اند، ناظران عکس یا فیلم بگیرند و صبح که می شود بسیاری از رای ها گم شده است و حالا هیچ سندی هم نیست.»

برخی نامزدها درباره احتمال تقلب فعلا اظهار نظری نکرده اند اما برخی نامزدها همچنان نگران به نظر می رسند.

هارون معترف یکی از نامزدهای انتخاباتی اعلام کرده است که رایش در شب گذشته تغییر کرده و رای آن هایی که صفر بوده، بالا رفته و گفته است که در این مورد با شماری از نامزدها اعلام موضع خواهد کرد.

روایت روز اول: انفجارهای پی در پی، خیابان های خالی و مراکز مملو از رای دهنده

در روز اول رای گیری هزاران تن از شهروندان افغانستان برای رای دهی به مراکزی مراجعه کردند که قبلا ثبت نام کرده بودند، اما تا ساعت ها پشت درهای بسته مراکز رای دهی منتظر ماندند و این باعث نگرانی هایی برای تامین امنیت رای دهندگان شد، در روز شنبه چندین انفجار در مناطق مختلف شهر کابل به وقوع پیوست که براساس اعلام وزارت داخله دست کم ۲۸ نفر کشته شده اند که ۱۷ تن آنان غیرنظامی و بقیه پلیس هستند و ۱۰۲ نفر دیگر زخمی شده اند که ۸۳ تن از آنان غیرنظامی بودند..

گزارشگر یورونیوز در کابل برای بررسی وضعیت امنیتی و کیفیت حضور شهروندان به شش مرکز رای دهی رفت. بسیاری از مغازه ها و فروشگاه های شهر کابل در روز رای گیری بسته بودند، خیابان های کابل حتی بیش از روزهای رخصتی/تعطیلی عمومی، خالی از جمعیت شهروندان و وسایط نقلیه بودند. پلیس و دیگر نیروهای امنیتی جز در مراکز رای دهی در بقیه مناطق شهر حضور نداشتند. پروسه رای گیری از ساعت هفت صبح شنبه با اولین رایی که رئیس جمهور اشرف غنی به صندوق انداخت، آغاز شد.

مرکز رای دهی دانشگاه کابل در ساعت ۱۱ قبل از ظهر باز شد. نیروهای امنیتی بین جمعیت در حال گشت زنی بودند و رنجرهای پلیس نیز در اطراف مرکز رای دهی مستقر شده بودند. فضا آرام و اندکی بدون نظم پیش می رفت. عده ای از مردان و زنان از جمعیت رای دهنده فاصله گرفته اند و روی چمن های دانشگاه نشسته اند، به این امید که از ازدحام جمعیت کاسته شود.

آگهی

یکی از استادان دانشگاه که برای رای دادن به این مرکز آمده به یورونیوز می گوید که بدون دادن رای به خانه اش باز می گردد؛ چون جمعیت زیاد است و یکی از دوستان در تماسی به او گفته است که یک مهاجم انتحاری وارد دانشگاه کابل شده است، او نگران است، نمی داند که این حرف را جدی بگیرد یا شایعه است. او تصمیم گرفته است بعدازظهر دوباره به مرکز رای گیری برگردد، شاید آنوقت خلوت شده باشد. در لیسه/ دبیرستان حبیبیه که یکی از قدیمی ترین و معروفترین نهادهای افغانستان است، نیز نیروهای امنیتی با رنجرهایشان یک محدوده امنیتی را تشکیل داده اند. برخلاف بقیه مراکز رای دهی، موبایل های رای دهندگان در موقع بازرسی بدنی ضبط می شود و فقط ناظران انتخاباتی اجازه دارند موبایلشان را با خود به مرکز ببرند. ده ها رای دهنده زن در طبقه دوم این دبیرستان برای رای دهی رفته اند. در بخش مردانه نیز جمعیت، اندکی بیشتر از زنان است.

ناظران نگران

براساس دستور کمیسیون مستقل انتخابات، رای دهندگان فقط در مرکزی که قبلا ثبت نام کرده اند و نامشان ثبت شده است؛ می توانند رای بدهند.

مسجد محمد باقر یکی از مساجدی است که برای اولین بار انفجار مهیبی در این مسجد به وقوع پیوست که داعش مسئولیت این حمله را برعهده گرفت. این مسجد هم امسال یکی از مراکز رای دهی است که پلیس کمربند امنیتی را در این مسجد بوجود آورده است و وسایط نقلیه حق عبور از محدوده این مسجد را ندارند.

در این مرکز، مردم با پلیس برای تامین امنیت همکاری می کنند. در داخل مسجد در بخش زنانه و مردانه، ازدحام جمعیت و بی نظمی در رای گیری، رای دهندگان را عصبی و ناراحت کرده است، بخصوص زنانی که پیر هستند و زنان جوانی که نوزاد در آغوش دارند، سرگردانتر از بقیه به نظر می رسند.

آگهی

آنها به یورونیوز می گویند که ساعتها منتظر هستند تا بتوانند رای بدهند اما هنوز موفق به رای دهی نشده اند و کسی هم جوابگوی آن ها نیست. یکی از ناظران نامزدهای انتخاباتی با نگرانی به یکی از صندوق های رای مهر و موم شده اشاره می کند و می گوید که این صندوق پر نشده است و از بقیه ناظران می خواهد، حواسشان باشد که صندوق رای به جای نامعلومی برده نشود.

بنیاد انتخابات آزاد و عادلانه افغانستان (فیفا) تخلفات انتخابات پارلمانی افغانستان را مواردی چون تاخیر در آغاز رای گیری، بی نظمی در انتقال مواد به مراکز رای دهی در زمان مناسب، استفاده نامناسب از دستگاه بایومتریک، فشار برخی نامزدان بر رای دهندگان و نوع کاغذ مورد استفاده اعلام کرده است.

کمک مردم به پلیس در تامین امنیت

در غرب کابل در ماه های اخیر چند انفجار انتحاری روی داد که گروه «داعش» مسئولیت آن را پذیرفت. در ساعات پایانی روز منطقه "برچی" کابل همچنان شاهد جمعیت وسیعی از رای دهندگان است. آمنه پیرزنی است که در کنار مسجد عترت روی زمین نشسته است و می گوید که هنوز نتوانسته رای بدهد؛ چون در جای دیگری ثبت نام کرده است ولی عروسش از ساعت دو بعد از ظهر تا ساعت پنج در صف منتظر است، ولی هنوز نتوانسته رای دهد. در غرب کابل نیز همچون بقیه مناطق پایتخت، پلیس کمربند امنیتی دور مراکز رای دهی تشکیل داده است.

رای دهندگان می گویند که امسال مردم برای تامین امنیت به کمک پلیس آمده اند، وگرنه پلیس توانایی تامین امنیت آن ها را ندارد. منطقه غرب کابل در زمان ثبت نام رای دهندگان در یکی از مراکز رای گیری، شاهد یک حمله خونین بود که در ان مرکز، دست کم ۳۰ تن کشته و پنج تن زخمی شده اند. این انفجار باعث شد تا گمانه زنی ها درباره کاهش مشارکت در انتخابات پارلمانی تقویت شود، اما شواهد حضور مردمی در پای صندوق های رای، خلاف این گمانه زنی ها را ثابت کرد.

آگهی

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

آراء انتخابات پارلمانی در ولایت کابل باطل اعلام شد

طالبان ورزشکاران زن تیم المپیک افغانستان را به رسمیت نمی‌شناسد

گزارشی از تجاوز جنسی طالبان به زنان افغان که به دلیل «بدحجابی» بازداشت شدند