درگیری شکارچیان و محیط‌‌بانان در فصل شکار

تشییع جنازه محیطبانان جان‌باخته در هرمزگان ‍
تشییع جنازه محیطبانان جان‌باخته در هرمزگان ‍   -  Copyright  ایسنا
نگارش از Euronews

دو روز پیش یک شکارچی در منطقه قمیشلوی اصفهان به محیط‌بانان شلیک کرد. خود این شکارچی دو روز بعد بر اثر جراحات وارده از شلیک متقابل محیطبانان، جان باخت.

خبرهای منتشر شده در رسانه‌های اجتماعی ایران حاکی از کشته شدن یک محیط‌‌بان در پارک ملی گلستان در جریان درگیری با شکارچیان غیر مجاز است.

صدرا محقق، روزنامه نگار در حساب توییتر خود این خبر را اعلام کرد. به گفته وی محیط‌‌بان جان‌باخته تاج‌محمد باشقره نام داشته است. به گفته همین منبع، دو محیطبان دیگر هم در جریان این درگیری زخمی شده و شکارچی یا شکارچیان متخلف فراری هستند.

این خبر در حالی اعلام می‌شود که شامگاه شنبه ۲۱ مهر در جریان یک درگیری میان محیطبانان و شکارچیان در منطقه حفاظت شده قامیشلو در استان اصفهان، یک شکارچی جان خود را از دست داد و دو محیطبان زخمی شدند. خبرگزاری صدا و سیما به نقل از فرمانده یگان حفاظت محیط زیست استان اصفهان گزارش کرد که حال یکی از محیطبانان به حدی وخیم است که انجام عمل جراحی بر وی ممکن نیست.

در سال‌های گذشته قتل محطیطبانان از یک سو و دعاوی کیفری اولیای دم شکارچیان مقتول از محیطبانانی که به روی آن‌ها آتش گشوده‌اند بسیار خبرساز شده است. اگرچه عموما دفاع مشروع یا استفاده از سلاح حین انجام وظیفه در مطابق قوانین کیفری ایران با محدودیت‌هایی مجاز است، اما اگر یکی از شرایط استفاده از سلاح فراهم نباشد، قاتل تحت پیگرد قانونی قرار می‌گیرد.

اسعد تقی‌زاده و غلامحسین خالدی محیطبانانی بودند که به دلیل قتل شکارچیان غیرمجاز به اعدام محکوم شدند؛ حکمی که با رضایت اولیای دم اجرا نشد.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

مطالب مرتبط