Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

دونالد ترامپ: نمی‌خواهم عربستان را از دست بدهم

دونالد ترامپ: نمی‌خواهم عربستان را از دست بدهم
Copyright REUTERS/Kevin Lamarque
Copyright REUTERS/Kevin Lamarque
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

دونالد ترامپ همچنین اعلام کرد که از ترکیه خواسته است در صورتی که وجود داشته باشد هرگونه مدرک صوتی و تصویری به دست آمده در خصوص «قتل جمال خاشقجی» را در اختیار واشنگتن بگذارد.

آگهی

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا می‌گوید که نمی‌خواهد متحد اصلی خود در خاورمیانه را به دلیل بحرانی که در پی ناپدید شدن جمال خاشقجی، روزنامه‌نگار منتقد سعودی پیش آمده از دست بدهد و از این کشور دور شود.

این سخنان در حالی مطرح شد که فشار بر پادشاهی سعودی برای پاسخ به اتهامات ترکیه در موضوع قتل جمال خاشقجی افزایش یافته است.

رئیس جمهوری آمریکا در جریان گفتگو با شبکه رسانه‌ای فاکس، زمانی که از او پرسیده شد آیا آمریکا از عربستان سعودی فاصله خواهد گرفت، گفت: «نمی‌خواهم چنین کاری بکنم.» او بار دیگر اظهار امیدواری کرد که رهبران سعودی در ماجرای ناپدید شدن جمال خاشقجی دست نداشته باشند.

سخنان آقای ترامپ در حالی مطرح شد که پیش از او، مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا نیز اعلام کرده بود که باید به عربستان زمان بیشتری داد تا تحقیقات خود دربارۀ این پرونده را کامل کند.

درخواست از ترکیه برای تحویل مدارک صوتی به آمریکا

دونالد ترامپ همچنین اعلام کرد که دولتش از ترکیه خواسته است هرگونه مدرک صوتی و تصویری به دست آمده در موضوع قتل جمال خاشقجی را در اختیار واشنگتن بگذارد.

آقای ترامپ در پاسخ به خبرنگاران حاضر در کاخ سفید گفت: «بله ما چنین درخواستی را مطرح کرده‌ایم... اگر چنین مدارکی وجود داشته باشند.» او افزود ممکن است چنین مدارکی وجود داشته باشد.

پیش‌تر نشریه نیویورک تایمز آمریکا اعلام کرده بود که ترکیه صدای ضبط شدۀ خاشقجی را در آخرین لحظات حضورش در کنسولگری عربستان در اختیار دارد؛ مدرکی که ثابت می‌کند او کشته شده است.

دونالد ترامپ همچنین افزود که قصد ندارد کارشناسان اف‌بی‌آی را برای همکاری به ترکیه بفرستد زیرا آقای خاشقجی شهروند آمریکا نبوده است.

اطلاعات بیشتر از هویت تیم ۱۵ نفره سعودی

بنا بر اعلام رسانه‌های ترکیه نام یکی از اعضای گروه پانزده نفرۀ عربستان که به ترکیه سفر کرده است، با نام یک متخصص پزشک قانونی که مدت ۲۰ سال در وزارت کشور عربستان کار می‌کرده، مطابقت دارد. این گروه همزمان با ناپدید شدن جمال خاشقجی با گذرنامۀ دیپلماتیک وارد ترکیه شده بودند.

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

دردسرهای آمریکا برای تشکیل ناتوی عربی در برابر ایران

چین و روسیه مکالمات تلفنی ترامپ را «شنود» می کنند

احتمال پذیرش مرگ خاشقجی از سوی عربستان قوت گرفت