Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

ماجرای جنجالی خاشقجی؛ مقامات ترکیه کنسولگری عربستان را بازرسی می کنند

ماجرای جنجالی خاشقجی؛ مقامات ترکیه کنسولگری عربستان را بازرسی می کنند
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

ترامپ اعلام کرده است که فورا وزیر خارجه آمریکا را به ملاقات پادشاه عربستان خواهد فرستاد.

آگهی

مقامات ترکیه اعلام کردند که کنسولگری عربستان سعودی در استانبول بعد از ظهر روز دوشنبه در ارتباط با ناپدید شدن جمال خاشقجی روزنامه نگار تبعه عربستان سعودی مورد بازرسی قرار خواهد گرفت.

ریاض متهم است که جمال خاشقجی روزنامه نگار واشنگتن پست را در محل کنسولگری عربستان سعودی در استانبول به «قتل» رسانده و جسد او را از این ساختمان بیرون برده است. عربستان سعودی این اتهامات را رد کرده است با این حال در چند روز گذشته تحت فشار بین المللی برای ارائه توضیحات درباره ناپدید شدن این روزنامه نگار بوده است.

مطالب یورونیوز را در واتس‌اپ دریافت کنید

بازرسی کنسولگری عربستان سعودی در استانبول با حضور نمایندگان ریاض بعد از آن مورد توافق ترکیه و عربستان سعودی قرار گرفت که رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه با ملک سلمان پادشاه عربستان سعودی بصورت تلفنی درباره این پرونده گفتگو کرد.

اجازه بازرسی کنسولگری هفته گذشته از سوی ریاض داده شده بود با این حال به دلیل عدم توافق درباره فرایند و جزئیات این بازرسی، عملیات اجرایی تا روز دوشنبه به تعویق افتاد.

جمال خاشقجی روزنامه نگار منتقد ریاض، روز دوم اکتبر برای دریافت مدارک اداری برای ازدواج با نامزدش خدیجه چنگیز تبعه ترکیه به کنسولگری عربستان سعودی در استانبول مراجعه کرد اما هیچگاه از ساختمان کنسولگری خارج نشد.

ریاض گفته است که جمال بعد از انجام کارهای اداری از کنسولگری خارج شده است اما مقامات ترکیه این ادعا را رد کرده و گفته اند جمال خاشقجی در کنسولگری و توسط گروهی از ماموران سعودی که اختصاصا برای این منظور به ترکیه آمده بودند به قتل رسیده است.

در تحولی دیگر ریاض به دادستان عمومی این کشور دستور آغاز تحقیقاتی داخلی درباره سرنوشت جمال خاشقجی را داده است.

دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا و متحد عربستان سعودی سرانجام مجبور به واکنش به این ماجرا شد و احتمال دست داشتن ریاض در این ماجرا را رد نکرد و گفت در صورت اثبات دخالت ریاض، تنبیه سختی علیه ریاض اعمال می کند.

دونالد ترامپ در توئیتی اعلام کرد که با پادشاه عربستان درباره سرنوشت جمال صحبت کرده است و آنها قویا دخالت در ناپدید شدن جمال را رد کرده اند. ترامپ اعلام کرده است که فورا وزیر خارجه آمریکا را به ملاقات پادشاه عربستان خواهد فرستاد.

عربستان سعودی نیز واکنش تندی به این سخنان نشان داد و گفت هر گونه فشار بر ریاض یا تحریم اقتصادی احتمالی را محکوم می کند و یک مقام سعودی اعلام کرده است که هر گونه اقدامی علیه این کشور با واکنشی شدید از سوی ریاض مواجه خواهد شد.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ترامپ: ولیعهد عربستان اطلاع از سرنوشت خاشقجی را رد کرد

کشف بقایای انسانی در دو چمدان در پل کلیفتونِ بریستول؛ مظنون برای بازجویی به لندن منتقل می‌شود

سوئد، پایتخت جرایم با اسلحه در اروپا؛ نوجوانانی که در مراکز بازپروری برای تبهکاری تربیت می‌شوند