Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

نظرسنجی ایسپا؛ محبوبیت تلگرام و شکست پیام رسانهای داخلی در ایران

  نظرسنجی ایسپا؛ محبوبیت تلگرام و شکست پیام رسانهای داخلی در ایران
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

بر اساس یافته های این مرکز نظرسنجی پیام رسان «سروش» که قبل از فیلترینگ تلگرام دو درصد کاربر داشته است در خرداد ماه سال جاری تعداد کاربرانش به ۱۳.۲ درصد افزایش داشته اما در مهر ماه این رقم به ۴.۳ درصد کاهش یافته است.

آگهی

به گزارش مرکز افکارسنجی دانشجویان ایران (ایسپا) با وجود فیلترینگ تلگرام در ایران، بیش از ۴۷ درصد کاربران هنوز از پیام رسان تلگرام استفاده می کنند.

این مرکز افکار سنجی در تحلیل نتایج پژوهش خود با اشاره به اینکه زنان و مردان به یک نسبت از تلگرام استفاده می کنند، گفته است: «در مهر ماه ۱۳۹۷، ۶۲.۵ درصد از پاسخگویان اعلام کردند قبل از فیلتر تلگرام از این پیام‌رسان استفاده می‌کردند. بر اساس نتایج این نظرسنجی در حال حاضر و با گذشت حدود پنج ماه از فیلتر تلگرام ۴۷.۳ درصد از کل پاسخگویان اعلام کرده‌اند همچنان از تلگرام استفاده می‌کنند که این عدد نسبت به خرداد ماه تقریباً ثابت مانده است.»

بر اساس نظرسنجی ایسپا، کاربران بعد از تلگرام به استفاده از واتس آپ روی آورده اند و با اینکه در نیمه فروردین ماه سال جاری و قبل از فیلترینگ تلگرام تنها ۱۲ درصد از واتس آپ استفاده می کردند اما در مهر ماه سال جاری استفاده از واتس آپ به ۳۰.۱ درصد افزایش یافته است.

ایسپا همچنین می گوید که استفاده از اینستاگرام بعد از فیلترینگ تلگرام رشد صعودی داشته و از ۱۷.۷ درصد در فروردین ماه ۹۷ به ۳۲.۲ درصد در خردادماه رسیده است.

دیگر یافته ایسپا این است که میزان استفاده از شبکه های اجتماعی مجازی داخلی از خرداد تا مهر ۹۷ سیر نزولی داشته است. بر اساس یافته های این مرکز نظرسنجی پیام رسان «سروش» که قبل از فیلترینگ تلگرام دو درصد کاربر داشته است در خرداد ماه سال جاری تعداد کاربرانش به ۱۳.۲ درصد افزایش داشته اما در مهر ماه این رقم به ۴.۳ درصد کاهش یافته است.

ایسپا درباره دیگر پیام رسانهای داخلی به این نتایج رسیده است: «"ایتا" از ۲.۹ درصد به ۰.۹ درصد، "آی‌گپ" و "بله" هرکدام از ۲.۵ و ۱.۸ درصد به ۰.۴ درصد، "گپ" از ۱.۴ درصد به ۰.۲ درصد، "بیسفون" و "ساینا" از ۰.۶ درصد هرکدام به ۰.۱ درصد رسیده اند.»

نتایج این نظرسنجی نشان می دهد که علی رغم فیلترینگ تلگرام و دیگر شبکه های اجتماعی همچون توئیتر و فیسبوک، پیام رسانهای داخلی و مورد حمایت حکومت نه تنها نتوانسته اند اعتماد عمومی را کسب کنند بلکه نظرسنجی ایسپا نشان می دهد بسیاری از آنها عملا در جذب مخاطب شکست خورده اند.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

دسترسی به پیام‌رسان تلگرام بدون نیاز به فیلترشکن

چگونه بدون فیلترشکن از تلگرام استفاده کنیم؟

تلاش جمهوری اسلامی برای تعیین جایگزین رئیسی؛ شور و شوق مردم برای بازی همستر از انتخابات بیشتر است