سخنگوی وزارت خارجه ایران: برای اظهار نظر درباره خاشقجی زود است

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
سخنگوی وزارت خارجه ایران: برای اظهار نظر درباره خاشقجی زود است
کپی رایت  Fars/ Ali Khara

بهرام قاسمی می‌گوید تا زمان مشخص شدن رسمی سرنوشت رزونامه‌نگار سعودی، در این رابطه اظهار نظر نمی‌کند.

سخنگوی وزارت خارجه ایران روز دوشنبه ۲۳ مهر/۱۵ اکتبر در نشست هفتگی خود با اهالی رسانه در تهران تایید کرد که آمریکا یادداشتی در خصوص خروج از پیمان مودت را به ایران رسانده است. «آمریکا ادر نامه‌ای به صورت کتبی خروج از عهدنامه مودت را به اطلاع ما رساند.»

آقای قاسمی همچنین به موضوع بازداشت و استرداد دیپلمات ایرانی در اروپا اشاره کرد و افزود: «در پی توطئه‌ای که برخی معاندان روابط ایران و اروپا صورت دادند، یک دیپلمات ایرانی بازداشت شد اما ما در تماس مکرر با این کشورهای اروپایی هستیم و امیدواریم هرچه زودتر بیگناهی این دیپلمات اثبات شود.»

بیشتر بخوانید:

سخنگوی وزارت خارجه ایران همچنین در خصوص اظهارات مقامات آمریکایی درباره لزوم خروج ایران از سوریه گفت: «کشوری که حضورش در سوریه غیرقانونی است، آمریکا است و این کشور باید هرچه سریعتر سوریه را ترک کند.» بهرام قاسمی همچنین حضور ایران در سوریه را «قانونی و بنا به درخواست دولت این کشور» دانست.

آقای قاسمی همچنین در پاسخ به سوال خبرنگاران درباره ماجرای روزنامه‌نگار مفقود شده سعودی از بیان پاسخ روشن طفره رفت و افزود: «معمولا عادت دارم تا چیزی برایم روشن نشده باشد، سعی می‌کنم اظهارنظری نداشته باشم. در این مورد هم همین گونه است. سعی کنید صبور باشید که ببینید اخبار به چه سمت سیر می‌کند، سپس اظهار نظر خواهیم کرد.»

قاسمی درباره مباحث مطرح شده مبنی بر درخواست اروپا برای بازگشایی دفتر اتحادیه اروپا در تهران گفت: «این موضوع قبلا توسط اروپا مطرح شده بود، موضوعی است در دستورکار و مورد بررسی است و این بررسی ها کماکان ادامه خواهد داشت. وی یادآور شد: «جدیدا هیچ درخواست رسمی را از سوی اروپا دریافت نکرده‌ایم.»

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید