طالبان: با آمریکا درباره خروج نیروهایش از افغانستان مذاکره می‌کنیم

  طالبان: با آمریکا درباره خروج نیروهایش از افغانستان مذاکره می‌کنیم
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

طالبان ضمن تایید مذاکره با زلمی خلیل‌زاد در دوحه، می‌گوید آمریکا پذیرفته درباره خروج سربازانش از افغانستان با این گروه مذاکره مستقیم داشته باشد.

آگهی

طالبان می‌گوید، آمریکا موافقت کرده تا در خصوص خروج نیروهایش از افغانستان با مقامات این گروه نظامی گفتگو کند.

یکی از اعضای طالبان که نخواسته نامش فاش شود در این خصوص به الجزیره گفته است که دو تن از اعضای طالبان در خصوص امکان پایان دادن به جنگ ۱۷ ساله در افغانستان با زلمی خلیل‌زاد گفتگو کرده‌اند. این دیدار روز جمعه ۱۲ اکتبر در شهر دوحه قطر برگزار شد.

الجزیره به نقل از یک منبع طالبان همچنین گزارش داده که در این جلسه شش مقام ایالات متحده ضمن دیدار با رهبران طالبان موافقت کردند که در خصوص تمام موضوعات از جمله خروج سربازان آمریکایی از افغانستان مذاکره کنند.

این منبع طالبان می‌گوید که اصل مذاکرات به آینده موکول شده است و در این جلسه تنها در خصوص موضوعات مورد علاقه طرفین بحث و گفتگو شده است.

گفتنی است دونالد ترامپ رئيس جمهور آمریکا سال گذشته در چارچوب بخشی از استراتژی جدید علیه طالبان، تعداد نیروهای نظامی این کشور در افغانستان را افزایش داد. در حال حاضر حدود ۱۴ هزار سرباز آمریکایی در افغانستان حضور دارد.

طالبان می‌گوید حضور سربازان خارجی بزرگ‌ترین مانع صلح در افغانستان به شمار می‌رود.

این البته تنها شرط طالبان برای مذاکره نیست. آنها همچنین خواهان لغو تحریم‌های این گروه و رهبرانشان، آزادی جنگجویان زندانی در افغانستان و همچنین مجوز ایجاد یک دفتر سیاسی رسمی در این کشور هستند.

با مجوز آمریکا در سال ۲۰۱۳ میلادی یک دفتر برای گروه طالبان در قطر تاسیس شد تا مذاکرات صلح را تسهیل کند اما کوتاه زمانی پس از افتتاح، این دفتر تعطیل شد. گروه طالبان پس از تاسیس این دفتر پرچمی را در مقابل این ساختمان قرار دادند که در زمان حکمرانی این گروه در افغانستان استفاده می‌کردند. این موضوع اعتراض دولت افغانستان و حامد کرزی، رئیس جمهوری وقت را برانگیخت و این دفتر را به مثابه یک دولت در تبعید خارج از کشور خواند و نسبت به فعالیت‌های آن معترض شد.

این اعتراضات سبب شد تا پرچم پایین بیاید و دفتر خالی شود و طالبان هم دیگر فعالیتی در آنجا نداشته باشند. از آن زمان مذاکرات آمریکایی‌ها با طالبان در مکان‌های دیگری در دوحه صورت گرفته است.

بیشتر بخوانید:

آقای خلیل زاد که در حال حاضر نخستین سفر خود را به عنوان فرستاده ویژه انجام داده، تلاش دارد به هر نحو ممکن طالبان را به پای میز مذاکره با دولت مرکزی درافعانستان بکشد.

زلمی خلیل زاد در این ماموریت رسمی یازه روزه پس از سفر به افغانستان راهی پاکستان، امارات متحده عربی و قطر شد و قرار است در آخرین مرحله از سفر خود وارد عربستان سعودی شود.

برخی از تحلیلگران معتقدند که آمریکا دریافته که در افغانستان برنده نیست و به همین دلیل هم می‌خواهد به هر قیمتی با طالبان مذاکره کند و نیروهایش را به خانه بازگرداند.

با اینحال همه از تصمیم واشنگتن خوشحال نیستند. در ماه‌های اخیر افزایش خشونت در سراسر افغانستان مشاهده شده است. درگیری‌ها میان نیروهای امنیتی دولت افغانستان و طالبان در بخش‌هایی از ولایت‌هایی چون بدخشان، فاریاب و بغلان شدت گرفته است.

این درگیری‌ها نگرانی‌ها در خصوص آینده امنیت افغانستان پس از خروج نیروهای آمریکایی را افزایش داده است.

فیض‌الله زلند تحلیلگر سیاسی مستقر در کابل در این خصوص می‌گوید: «برای پایان دادن به جنگ در افغانستان باید آمریکا با طالبان به توافق برسد. در غیر این صورت توافقی میان دولت افغانستان و نیروهای طالبان در کار نخواهد بود.»

این پژوهشگر مسائل افغانستان می‌افزاید: «آمریکا تمام روش‌ها، سیاست‌ها و استراتژی‌های خود را برای محدود کردن جنگ در افغانستان آزمایش کرده است، اما در مقابل به جای اینکه در این مسیر موفق شود، آتش جنگ گسترده‌تر شده و طالبان بیشتر از قبل قدرت گرفته است.»

آقای زلند همچنین راهبرد جدید دونالد ترامپ در خصوص افزایش نیروهای نظامی در افغانستان را شکست خورده می‌داند: «در سال ۲۰۱۷ دونالد ترامپ راهبرد جدید خود را با افزایش تعداد سربازان آمریکایی در افغانستان از ۸ هزار و ۴۰۰ نفر به ۱۴ هزار نفر عملی کرد. اما نتیجه چه بوده است؟ جنگ در مناطق بیشتری در افغانستان مشاهده شد و طالبان مناطق بیشتری را در کنترل خود قرار داده است.»

آگهی

ائتلافی نظامی به رهبری آمریکا پس از حملات یازده سپتامبر نیروهای القاعده به خاک آمریکا در سال ۲۰۰۱ به‌ واسطه مداخله نظامی طالبان را از قدرت برکنار کرد.

مقامات طالبان که شبه نظامیان تحت رهبری آنها اینک با دولت مرکزی در افغانستان می جنگند خواستار خروج نیروهای آمریکایی از این کشور و روی کار آمدن دولتی همخوان با دیدگاه مذهبی آنهاست.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

روسیه: اشرف‌غنی با مذاکرات صلح مسکو با حضور طالبان موافقت کرد

مقامات افغانستان در عربستان با طالبان دیدار می‌کنند

دست‌کم «هشت کشته» در پی حملات هوایی پاکستان به دو ولایت افغانستان؛ طالبان به نوار مرزی حمله کرد