چهره سرشناس اپوزیسیون روسیه از زندان آزاد شد

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
مشهورترین چهره اپوزیسیون روسیه از زندان آزاد شد
مشهورترین چهره اپوزیسیون روسیه از زندان آزاد شد

الکسی ناوالنی، از مخالفان سرشناس دولت روسیه پس از سپری کردن شش هفته در زندان روز یکشنبه آزاد شد.

مجازات تعیین شده برای این مخالف روسی بر اساس دو حکم محکومیت پیاپی به دلیل سازماندهی تظاهرات بر ضد کرملین صادر شده بود.

این فعال چهل و دو ساله و سرشناس اپوزیسیون روسیه از سال گذشته تا کنون به دلیل هماهنگی و سازماندهی تظاهرات بزرگ بر ضد کرملین و آنچه وجود فساد در این کشور اعلام شده بود به دفعات به مجازات زندان محکوم شده است.

وی روز بیست و هشتم اوت گذشته به دلیل تشویق به برپایی تظاهراتی در ماه ژانویه برای دعوت به تحریم انتخابات ریاست جمهوری ماه مارس به تحمل سی روز مجازات زندان محکوم شد.

این مخالف کاریزماتیک که در شبکه های اجتماعی بر ضد فساد در روسیه فعالیت مستمری دارد پس از به زندان افتادن مقامات دولتی در کشورش را متهم کرد که وی را به دلیل ممانعت از برپایی تظاهرات در نهم سپتامبر، زمان برپایی انتخابات محلی به زندان انداخته اند.

الکسی ناوالنی معتقد بود که دولتمردان روس با این اقدام تلاش داشتند جلوی برپایی تظاهرات اعتراض آمیز به طرح دولتی اصلاح نظام بازنشستگی را بگیرند.

این در حالیست که برغم محبوس شدن ناوالنی در روز یاد شده، هزاران تن در سراسر کشور به دعوت وی برای تظاهرات پاسخ مثبت دادند و به خیابان ها آمدند. این تظاهرات در نهایت با دخالت پلیس و دستگیری دهها تن به پایان رسید.

الکسی ناوالنی روز بیست و چهارم سپتامبر، زمانی که تازه از حبس درآمده بود بار دیگر دستگیر و به جرم تحریک افکار عمومی بر ضد طرح جنجالی اصلاح بازنشستگی به تحمل بیست روز دیگر مجازات زندان محکوم شد.

وی از زمان برپایی تظاهرات بزرگ و پر سر و صدای ضد دولتی در روسیه طی سالهای ۲۰۱۱ و ۲۰۱۲ به عنوان مشهورترین چهره اپوزیسیون در این کشور مطرح است.

اجتماعات بزرگ اعتراض آمیز که به تازگی در روسیه شکل گرفته همگی به دعوت الکسی ناوالنی انجام شده و «رویکرد ضد فساد» وی بازتاب گسترده ای در میان جوانان روس بر روی اینترنت دارد.

بیشتر بخوانید: