Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

دستگیری گسترده معترضان در جریان تظاهرات ضد پوتین

دستگیری گسترده معترضان در جریان تظاهرات ضد پوتین
Copyright رویترز
Copyright رویترز
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

مخالفان آقای پوتین در اعتراض به آن‌چه «استبداد تزاری» او می‌خوانند روز شنبه و در آستانه‌ی برگزاری مراسم تحلیف به خیابان‌ها آمدند.

آگهی

در جریان تظاهرات بر ضد مراسم تحلیف ریاست‌جمهوری ولادیمیر پوتین در روسیه الکسی ناوالنی از رهبران مخالفان و بیش از هزار و سیصد تن دیگر توسط نیروهای امنیتی این کشور دستگیر شدند.

مخالفان آقای پوتین در اعتراض به آن‌چه «استبداد تزاری» او خوانده بودند روز شنبه و در آستانه‌ی برگزاری مراسم تحلیف به خیابان‌ها آمده‌اند.

آقای ناوالنی پیش از این در بیانیه‌‌ دعوت به تظاهرات اعلام کرده بود: «اگر فکر می‌کنید او [پوتین] تزار ما نیست به خیابان‌های شهرهایتان بیایید... ما مقامات را که از یک عده دزد و کلاه بردار تشکیل شده‌اند مجبور خواهیم کرد تا میلیون‌ها نفری را که به پوتین رای‌ نداده‌اند به حساب بیا‌ورند».

عکس از رویترز
مخالفان آقای پوتین را به احیای استبداد تزاری متهم می‌کنندعکس از رویترز

آقای ناوالنی که پیش‌تر بارها به دلیل سازماندهی تظاهرات‌ مشابه زندانی شده است، از مخالفان خواسته بود تا در بیش از ۹۰ شهر، شامل مسکو و سن‌پترزبوگ، اعتراض علنی خود را اعلام کنند.

مقامات روسیه اغلب راهپیمایی‌های اعتراضی را غیرقانونی می‌دانند و استدلال می‌کنند که مکان و زمان اعتراضات از قبل با آن ها هماهنگ نشده است. پلیس پیش از این به دفعات تجمعات مخالفان را بر هم زده است که در بسیاری از آن‌ها این مورد با بازداشت تظاهرکنندگان همراه بوده است.

یک فعال در تظاهرات شهر خاباروفسک به خبرگزاری رویترز گفت: «همین حالا ۱۸ سال می‌شود که پوتین قدرت را دستش گرفته است. در آخر این ۱۸ سال به بن بست رسیدیم. نمی‌خواهم که با این کنار بیایم.»

عکس از رویترز
نیروهای امنیتی شماری از معترضان را بازداشت کردندعکس از رویترز

آقای پوتین ۶۵ ساله از سال ۲۰۰۰ بدین سو در نقش رئیس‌جمهور یا نخست‌وزیر در مقام قدرت حضور داشته است.

او در ماه مارس امسال با ۷۶ درصد آرا و بیش از ۵۶ میلیون رای برای ۶ سال دیگر در مقام ریاست‌جمهوری روسیه ابقا شد.

بیشتر بخوانید:

عکس از رویترز
آقای ناوالنی از رهبران اپوزسیون در جریان تظاهرات روز جمعه بازداشت شدعکس از رویترز

ناظران اروپایی گفته‌اند که در انتخابات برگزار شده رقیب جدی برای آقای پوتین وجود نداشته است و از وجود «فشار ناجوانمردانه» بر صداهای منتقد شکایت کرده‌اند. مخالفانی همچون آقای ناوالنی دستگاه حاکمه روسیه را متهم می‌کنند که بر یک ساختار استبدادی فاسد بنا شده و تصمیم رئیس‌جمهور برای ضمیمه کردن غیرقانونی کریمه در اوکراین به خاک روسیه این کشور را در جهان منزوی کرده است.

دیمیتری مدودف، نخست‌وزیر روسیه، آقای ناوالی را «شارلاتان سیاسی» خوانده است.

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

چهره سرشناس اپوزیسیون روسیه از زندان آزاد شد

راه طولانی ولادیمیر پوتین برای ادای سوگند ریاست جمهوری

پوتین برای تامین کسری بودجه جنگ اوکراین دست به دامن شرکت‌ها و ثروتمندان شد