Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

دیدار ترامپ با کشیش برانسون: با ترکیه برای آزادی معامله نکرده‌ایم

Trump welcomes Pastor Brunson
Trump welcomes Pastor Brunson Copyright  REUTERS/Mike Theiler
Copyright  REUTERS/Mike Theiler
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

دونالد ترامپ: «من برای گروگان‌ها معامله نمی‌کنم.»

آگهی

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا روز شنبه از ترکیه برای آزادی کشیش برانسون تشکر و هرگونه توافق محرمانه با آنکارا در این موضوع را رد کرد.

آقای ترامپ همچنین اعلام کرد که آزادی این کشیش به بهبود روابط دو کشور کمک خواهد کرد. او در پیامی توییتری نوشت: «من برای گروگان‌ها معامله نمی‌کنم. با این حال، از طرف آمریکا بسیار قدردان هستم. این کار باعث بهبود روابط و احتمالا ایجاد یک رابطۀ عالی بین آمریکا و ترکیه می‌شود.»

آقای ترامپ همچنین بطور ویژه از رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه «به خاطر کمک» به حل و فصل این موضوع سپاسگزاری کرد؛ این در حالی است که رجب طیب اردوغان تاکید دارد آزادی این کشیش آمریکایی به خواست او انجام نشده بلکه تصمیم دادگاه چنین بوده است.

دیدار کشیش برانسون با دونالد ترامپ

اندرو برانسون، کشیش آمریکایی ساکن ترکیه سرانجام روز جمعه با هواپیما ترکیه را به مقصد آمریکا ترک کرد. او روز شنبه وارد پایگاه هوایی اندروز در ایالت مریلند در نزدیکی واشنگتن شد و عصر شنبه نیز به دیدار دونالد ترامپ در کاخ سفید رفت.

او در جریان این دیدار که مایک پمپئو وزیر خارجه و جان بولتون مشاور امنیت ملی دولت آمریکا نیز حضور داشتند، در کنار دونالد ترامپ نشست و برای او دعا کرد.

REUTERS/Mike Theiler
اندرو جانسون در حال دعا برای دونالد ترامپREUTERS/Mike Theiler

اندرو برانسون از دو سال پیش در ترکیه به اتهام دست داشتن در کودتای نافرجام ۲۰۱۶ زندانی بود و از ماه ژوئیه نیز در بازداشت خانگی به سر می‌برد. 

روابط دو کشور آمریکا و ترکیه که هر دو عضو پیمان ناتو هستند در یکسال گذشته به دلایلی از جمله حمایتهای واشنگتن از گروههای کرد مستقر در شمال سوریه، برنامۀ آنکارا برای خرید سامانه پدافند هوایی اس-۴۰۰ ساخت روسیه و زندانی شدن یکی از مدیران پیشین هالک بانک ترکیه در آمریکا به جرم همکاری با ایران برای دور زدن تحریم‌ها تیره شده بود و جنجال بر سر بازداشت کشیش برانسون به اتهام همکاری با شبه نظامیان کرد در شهر ازمیر و حمایت از فتح الله گولن منتقد دولت ترکیه، این رابطه را تیره‌تر کرده بود.

این تنش‌ها باعث شد تا دونالد ترامپ در ماه اوت دستور دهد عوارض واردات فولاد و آلومینیوم از ترکیه دو برابر شود و در مقابل آنکارا نیز تعرفه‌های واردات خودروهای آمریکایی و واردات الکل از این کشور را افزایش دهد.

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ترکیه؛ حکم بازداشت ۴۱۷ مظنون به پولشویی و انتقال پول به حساب‌های ایرانی

اردوغان: ترکیه به سامانه پدافند هوایی اس-۴۰۰ روسیه احتیاج دارد

رضا ضراب اردوغان را به نقش داشتن در پولشویی برای ایران متهم کرد