سالروز همه‌پرسی استقلال کاتالونیا؛ جدایی‌طلبان بزرگراه‌ها را بستند

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
 تجمع اعتراض آمیز جدایی طلبان در سالروز همه پرسی استقلال کاتالونیا
تجمع اعتراض آمیز جدایی طلبان در سالروز همه پرسی استقلال کاتالونیا

فعالان جدایی طلب کاتالونیا روز دوشنبه در نخستین سالگرد برپایی همه پرسی استقلال اقدام به بستن تعدادی از معابر اصلی، بزرگ راه ها و یک خط قطار سریع السیر در این منطقه کردند.

پس از برگزاری این همه پرسی که با اعمال خشونت های کم سابقه از سوی مقامات دولتی اسپانیا همراه بود کارلس پوجدمون رهبر منطقه خودگردان کاتالونیا از سوی دولت مرکزی از کار برکنار و به خارج از کشور رانده شد.

در ویدیوهایی که شبکه های تلویزیونی منتشر کردند فعالان تشکل های وابسته به «کمیته های دفاع از جمهوری» CDR در حالی به تصویر کشده شده اند که ضمن حضور در معابر و بستن جاده ها خواهان قطع ارتباط با دولت اسپانیا هستند.

شرکت راه آهن اسپانیا اعلام کرده است که معترضان با اجتماع در ایستگاه مرکزی خیرونا واقع در یکصد کیلومتری شمال شرق بارسلون یک خط قطار سریع السیر عبوری از این منطقه را مسدود کرده اند.

مسدود کردن خط قطار سریع السیر در کاتالونیا توسط جدایی طلبان

شرکت مدیریت ترافیک بزرگراهی اسپانیا نیز با انتشار اطلاعیه ای بر روی وب سایت خود از مسدود شدن دو بزرگراه اصلی که مرکز کاتالونیا را به والنسیا و مادرید متصل می کند، خبر داده است.

کمیته های دفاع از جمهوری روز یکشنبه با انتشار پست هایی بر روی شبکه های اجتماعی از جدایی طلبان کاتالونیا خواسته بود تحت شعار «نه فراموشی و نه بخشش» در سالگرد برپایی همه پرسی استقلال در خیابان ها دست به تظاهرات بزنند.

جدایی طلبان کاتالونیا اوایل ماه گذشته میلادی نیز برای استقبال از نخستین سالگرد برپایی همه پرسی استقلال در این منطقه و تاکید بر خواست خود مبنی بر به واقعیت رساندن جمهوری کاتالونیا دست به تظاهراتی چند صد هزار نفری زده بودند.

بیشتر بخوانید:

حضور کیم تورا و مسئولان دولت منطقه ای در مراسم سالگرد همه پرسی استقلال

همه پرسی یکم اکتبر ۲۰۱۷ که برغم مخالفت و اعلام ممنوعیت دولت مرکزی برگزار شد پس از گذشت چند روز اعلام استقلال کاتالونیا از سوی نمایندگان جدایی طلب پارلمان منطقه ای را به همراه داشت.

دولت اسپانیا در واکنش به این اقدام بلافاصله پارلمان منطقه ای را منحل و اداره امور اجرایی در این منطقه خودگردان را در دست گرفت.

تعدادی از اعضای دولت منطقه ای در کاتالونیا پس از آن به بلژیک گریختند و افراد باقی مانده نیز دستگیر شدند.

سیزده تن از رهبران جدایی طلبان کاتالونیا که شش تن از آنها در تبعید به سر می برند از سوی دستگاه قضایی اسپانیا به اقدام برای شورش متهم شده اند. دادگاه محاکمه این افراد اوایل ماه ژانویه برگزار خواهد شد.

بیشتر بخوانید: