ابراز رضایت رهبران آمریکا و کانادا از توافق تجاری جدید

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
جاستین ترودو و دونالد ترامپ
جاستین ترودو و دونالد ترامپ   -   کپی رایت  رویترز/ نوامبر ۲۰۱۷

جاستین ترودو، نخست وزیر کانادا با استقبال از توافق تجاری کشورش با آمریکا و مکزیک، آن را یک پیروزی برای اقتصاد کانادا، خانواده‌ها و طبقه متوسط این کشور توصیف کرد.

آمریکا، کانادا و مکزیک یکشنبه شب به توافقی تجاری دست یافتند که قرار است جایگزین قرارداد تجارت آزاد آمریکای شمالی (نفتا) شود.

دونالد ترامپ هم با استقبال از این توافق گفت جاستین ترودو مرد خوبی است. رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا همچنین پیمان تجاری جدید را برای حفظ صدها هزار موقعیت شغلی «خوب» توصیف کرد.

نخست وزیر کانادا می‌گوید این کشور در جریان مذاکرات با طرف آمریکایی، جنبه دو جانبه بودن سازوکار حل و فصل اختلافات را بر خلاف تمایل واشنگتن حفظ کرد.

بیشتر بخوانید:

دونالد ترامپ از زمان کارزارهای انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۶، مخالفت جدی خود با پیمان تجارت آزاد میان آمریکا، کانادا و مکزیک را ابراز کرده بود همسایگان شمالی و جنوبی ایالات متحده در توافق جدید، موسوم به توافق ایالات متحده، مکزیک و کاناد (USMCA) محدودیت بیشتری را در زمینه داد و ستد با مهمترین شریک تجاری خود پذیرفته اند.

آقای ترودو با وجود استقبال از توافق جدید می‌گوید برداشتن تعرفه‌های آلومینیوم و فولاد، کماکان از اولویت‌های کانادا برای مذاکرات بعدی است.

پیمان جدید تجاری قرار است اواخر ماه نوامبر سال جاری میلادی امضا شود. پس از آن مجالس سه کشور باید جایگزین پیمان نفتا را تصویب کنند.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید