فلسطین از آمریکا به دیوان بین‌المللی دادگستری شکایت کرد

دیوان بین‌المللی دادگستری
دیوان بین‌المللی دادگستری
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

دیوان بین‌المللی دادگستری روز جمعه ۲۷ سپتامبر اعلام کرد که شکایت‌نامه‌ای از «دولت فلسطین» علیه ایالات متحده دریافت کرده است که در آن استدلال شده اقدام دولت آمریکا مبنی بر انتقال سفارت اسرائیل به بیت‌المقدس نقض عهدنامه بین‌المللی است و باید لغو شود

آگهی

دیوان بین‌المللی دادگستری روز جمعه ۲۷ سپتامبر اعلام کرد که شکایت‌نامه‌ای از «دولت فلسطین» علیه ایالات متحده دریافت کرده است که در آن استدلال شده اقدام دولت آمریکا مبنی بر انتقال سفارت اسرائیل به بیت‌المقدس نقض عهدنامه بین‌المللی است و باید لغو شود.

مطابق اعلام دیوان بین‌المللی دادگستری، در این شکایت‌نامه به کنوانسیون روابط دیپلماتیک وین مصوب ۱۹۶۱ ارجاع داده شده است که تصریح دارد یک کشور باید سفارتش را در محدوده خاک کشورمیزبان تعیین کند. این در حالی است که اسرائیل اورشلیم را به صورت نظامی تصرف کرده و مالکیتش بر کل این ناحیه محل مناقشه است.

در ماه دسامبر دونالد ترامپ دستور داد سفارت آمریکا در اسرائیل از تل‌آویو به بیت‌‌المقدس منتقل شود و در ماه مه این سفارتخانه جدید افتتاح شد. وزارت خارجه فلسطین در ماه مه طی نامه ای به وزارت خارجه آمریکا خواستارعدم انتقال سفارت از تل آویو به بیت المقدس شده بود اما آمریکا به این درخواست پاسخ نداد.

«دولت فلسطین» در این پرونده از دادگاه می‌خواهد «به ایالات متحده آمریکا دستور دهد مکان دیپماتیک‌اش را از شهر مقدس بیت المقدس خارج کند».

دیوان بین‌المللی دادگستری، مشهور به دادگاه جهانی، نهاد پیش‌بینی شده توسط سازمان ملل متحد برای رسیدگی به اختلافات بین کشورهاست.

فلسطین در سال ۲۰۱۲ به عنوان دولت ناظر غیرعضو در این سازمان به رسمیت شناخته شد، هرچند دولتش توسط اسرائیل و ایالات متحده به رسمیت شناخته نشده است.

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

دیوان بین‌المللی دادگستری: بریتانیا حاکمیت جزایر چاگوس را به موریس بازگرداند

اسرائیل خانه پدری یک متهم ۱۷ ساله فلسطینی را تخریب کرد

دفاعیه آلمان در برابر دیوان لاهه: امنیت اسرائیل جوهر سیاست خارجی ما است