Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

دیوان بین‌المللی دادگستری: بریتانیا حاکمیت جزایر چاگوس را به موریس بازگرداند

دیوان بین‌المللی دادگستری: بریتانیا حاکمیت جزایر چاگوس را به موریس بازگرداند
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

یک پایگاه نظامی مهم ایالات متحده در دیگو گارسیا، مهم‌ترین جزیره مجمع‌الجزایر چاگوس قرار دارد.

آگهی

دیوان بین‌المللی دادگستری روز دوشنبه با صدور یک نظریه مشورتی از بریتانیا خواست تا با توقف اعمال حاکمیت در مجمع‌الجزایر چاگوس، این منطقه را به کشور موریس واگذار کند.

مجمع‌الجزایر چاگوس در اقیانوس هند (حدود ۵۰۰ کیلومتری مالدیو) قرار دارد. بریتانیا از قرن‌ها پیش بر این سرزمین اعمال حاکمیت می‌کند. با وجود اعلام استقلال موریس از بریتانیا در دهه ۶۰ قرن بیستم، اعمال حاکمیت پادشاهی بریتانیا بر این کشور ادامه یافت. ایالات متحده آمریکا از دهه ۷۰ میلادی یک پایگاه نظامی مهم و استراتژیک را در جزیره سن دیگو، بزرگ‌ترین جزیره مجمع‌الجزایر چاگوس تاسیس کرده است.

قضات دیوان بین‌المللی دادگستری در رای خود اعلام کرند که جدایی چاگوس از موریس، مانع از تحقق استقلال کامل موریس از بریتانیا و روند رهایی این کشور از استعمار شده است. به‌علاوه و به نظر اکثریت قریب به اتفاق دادرسان این عالی‌ترین مرجع قضایی بین‌المللی، تصمیم بریتانیا، بر اراده و بیان آزادانه دیدگاه ساکنان محلی چاگوس بنیان نهاده نشده است.

بریتانیا در اوایل دهه ۷۰ قرن بیستم بیش از ۲ هزار ساکن محلی جزیره چاگوس را برای ساختن پایگاه نظامی ایالات متحده اخراج کرد.

نظریات مشورتی دیوان بین‌المللی دادگستری لازم‌الاجرا نیستند اما بخشی از رویه قضایی حقوق بین‌الملل به شمار می‌روند و می‌توانند در نهادهای بین‌المللی، از جمله سازمان ملل مورد استناد قرار بگیرد.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

دیوان بین‌المللی دادگستری: تحریم آمریکا نباید بر کمک‌های بشردوستانه به ایران تاثیر بگذارد

فلسطین از آمریکا به دیوان بین‌المللی دادگستری شکایت کرد

دیوان بین‌المللی دادگستری رسیدگی به شکایت ایران از آمریکا را آغاز کرد