پشتیبانی ترامپ از طرح «دو دولت» برای حل اختلافات اسرائیل و فلسطینی‌ها

Netanyahu
Netanyahu Copyright REUTERS/Carlos Barria
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

از مهمترین چالش‌ها برای اجرایی کردن طرح «دو دولت» می‌توان به تعین تکلیف شهر بیت‌المقدس، همچنین حاکمیت بر نوار غزه و بلندی‌های جولان اشاره کرد.

آگهی

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا روز چهارشنبه حمایت خود را از طرح «دو دولت» برای پایان دادن به اختلافات اسرائیلی‌ها و فلسطینی‌ها اعلام کرد. این واضح‌ترین اظهارنظر دولت آمریکا دربارۀ طرح «دو دولت» برای پایان دادن به مناقشه اعراب و اسرائیل است.

دولت آمریکا پیش از این نیز اعلام کرده بود که اگر هر دو طرف اختلاف موافق باشند، واشنگتن از این طرح حمایت می‌کند.

آقای ترامپ در جریان دیدار خود با بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل در حاشیۀ نشست مجمع عمومی سازمان ملل اعلام کرد که تا سه ماه دیگر از طرح صلح در این منطقه پرده برخواهد داشت.

او گفت: «من راه حل دو دولت را دوست دارم و فکر می‌کنم بهترین کار است...این احساس من است...اگرچه گفته می‌شود این سخت‌ترین نوع توافق است اما باور دارم که در آینده چنین اتفاقی خواهد افتاد.»

دولت‌های عربی از طرفداران جدی طرح «دو دولت» هستند.

بنیامین نتانیاهو نیز پس از این نشست اعلام کرد که از سخنان آقای ترامپ در حمایت از طرح «دو دولت» شگفت‌زده نشده است با این وجود تاکید کرد هر دولتی که در آینده در سرزمین‌های فلسطینی روی کار بیاید، باید دولتی دموکرات باشد و اسرائیل را به عنوان دولت مردم یهود به رسمیت بشناسد؛ پیش‌شرطی که از نظر فلسطینی‌ها نشانه‌ای از عدم صداقت آقای نتانیاهو برای برقراری صلح است.

آقای ترامپ همچنین پس از این دیدار در یک نشست خبری اعلام کرد که با هر طرحی که دو سوی درگیری موافق باشند، موافقت خواهد بود. او گفت: «اگر اسرائیلی‌ها و فلسطینی‌ها یک دولت بخواهند، من با آن موافق خواهم بود. اگر دو دولت جداگانه بخواهند نیز با طرحشان موافقت می‌کنم. اگر آنها خوشحال باشند من نیز خوشحالم.»

او افزود که این رویای اوست که تا قبل از پایان دوره ریاست جمهوریش در سال ۲۰۲۱ میلادی، توافقی در این باره شکل بگیرد.
او گفت: «نمی‌خواهم چنینی کاری را در دور دوم ریاست جمهوریم انجام دهم. در دور دوم کارهای دیگری انجام خواهیم داد.»

از مهمترین چالش‌ها برای اجرایی کردن طرح «دو دولت» می‌توان به تعین تکلیف شهر بیت‌المقدس که از نظر هم فلسطینی‌ها و هم اسرائیلی‌ها شهری مقدس محسوب می‌شود و باید پایتخت باشد، همچنین حاکمیت بر نوار غزه و بلندی‌های جولان اشاره کرد.

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

عزم اسرائیل برای جلوگیری از عضویت کامل فلسطین در سازمان ملل

«ایر‌بی‌ان‌بی» آگهی‌ خانه‌های اسرائیلی در کرانه باختری اشغالی را حذف کرد

انصراف ۲۰ هنرمند از حضور در جشنوارۀ موسیقی اسرائیل