Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

انتصاب سفیری برای «زنان، صلح و امنیت» در کانادا

Canadian Foreign Minister Freeland
Canadian Foreign Minister Freeland
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

کانادا حدود ۲۵ میلیون دلار نیز به تامین مالی ابتکارهایی اختصاص داده که با هدف مبارزه با خشونت‌های مبتنی بر جنسیت و برای افزایش مشارکت زنان در روند صلح طراحی شده است.

آگهی

وزارت خارجه کانادا از ایجاد پست جدیدی در دستگاه دیپلماسی این کشور با عنوان «سفیری برای زنان، صلح و امنیت» خبر داد که به پیشرفت برنامه‌های فمینیستی کمک کرده و از مشارکت بیشتر زنان در حفظ صلح و حل منازعات بین‌المللی حمایت می‌کند.

این خبر در جریان اولین نشست جهانی وزرای خارجۀ زن اعلام شد؛ نشست دو روزه‌ای که با میزبانی مشترک کاندا و اتحادیه اروپا در مونترال برگزار شد.

کریستیا فریلند، وزیر خارجه کانادا در این نشست اعلام کرد: «جامعۀ مدنی داخلی و بین‌المللیِ متعهد به فمینیسم، به ما می‌گوید که کانادا باید در این راه حرکت بلندپروازانه‌تری داشته باشد و یکی از راههای انجام این کار، داشتن مقامی در سطحی بالا برای این موضوع است.»

خانم فریلند تایید کرد که کانادا حدود ۲۵ میلیون دلار نیز به تامین مالی ابتکاراتی اختصاص داده که با هدف مبارزه با خشونتهای مبتنی بر جنسیت و برای افزایش مشارکت زنان در روند صلح طراحی شده است.

موضوع داشتن «سفیری برای زنان، صلح و امنیت» از سال ۲۰۰۰ میلادی در سطح بین‌الملل مطرح بوده و کانادا اولین کشوری است که در این زمینه دست به اقدامی عملی می‌زند که حاصل فعالیت رسانه‌ها و گروه‌های مدنی در این کشور است.

از نظر طرفداران این طرح، اگرچه نمی‌توان در نقش زنان برای برقراری صلح اغراق کرد اما ورود کامل و فعال زنان به مذاکرات، شانس رسیدن به توافقنامه‌های پایدار را بطور قابل توجهی افزایش می‌دهد.

فعالان حقوق بشر کانادا به تحقیقات انجام شده در این زمنیه توسط نهادهایی همچون سازمان بین‌المللی صلیب سرخ، بریگاد بین‌المللی صلح (Peace Brigades International) و نیروی صلح بدون خشونت (Nonviolent Peaceforce) استناد دارند که بر نتیجه‌بخش بودن تجربه‌های رهبریِ زنان در برنامه‌های حمایت مستقیم از زنان، دختران، مردان و پسران تاکید دارند.

اگرچه خانم فریلند هنوز دربارۀ جزئیات این طرح سخنی نگفته است اما به نظر کارشناسان، کانادا احتمالا در چهارچوب این مقام جدید، به توسعۀ پژوهش‌ها و مطالعات دربارۀ ریشۀ خشونت‌ها و چگونگی حل و فصل منازعات و چگونگی پیشگیری از وقوع منازعات می‌پردازد و برنامه‌هایی در راستای توسعۀ احترام به حقوق زنان و دختران به اجرا می‌گذارد.

حمایت از برنامه‌های آموزشی و مشاوره در موضوع حل اختلافات خشونت‌آمیز و پیاده سازی سیاست‌های ملی در این باره، همچنین توانمندسازی زنان و دختران احتمالا بخش دیگری از برنامه‌های این سفارتخانه خواهد بود.

این سفارتخانه کجا دایر می‌شود؟

در تعاریف بین‌المللی، در مجموع سه نوع سفیر وجود دارد که رایج‌ترین شکل آن استقرار سفارتخانه در خارج از کشور و شکل دوم ایجاد دفتری در مقر سازمان ملل به عنوان نمایندۀ کشور متبوع است. شکل سوم که کمتر رایج است ایجاد سفارتخانه در درون کشور است؛ موضوعی که احتمالا برای «سفیری برای زنان، صلح و امنیت» صدق می‌کند.

بر این اساس احتمالا مقر این سفارتخانه شهر اوتاوا خواهد بود و سفیر مربوطه سه دستورالعمل کلی خواهد داشت: ورود به سیاست‌های کانادا، نمایندگی کانادا در نشستهای بین‌المللی، سفر به دیگر کشورها برای شرکت در مذاکرات مرتبط با ماموریت.

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

میزان حضور زنان در مناصب سیاسی؛ جایگاه زنان ایران و افغانستان کجاست؟

اتهام تجاوز سربازان بریتانیایی به زنان کنیایی؛ «کودکان دورگه انگشت‌نما شده‌اند»

هزار روز دوری از مدرسه؛ یونیسف: دختران افغان سه میلیارد ساعت درسی را از دست داده‌اند