Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

بحران اقتصادی ایران؛ دلار از مرز ۱۶ هزار تومان گذشت

بحران اقتصادی ایران؛ دلار از مرز ۱۶ هزار تومان گذشت
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

یورو نیز که تا روز گذشته با قیمت ۱۷ هزار و ۲۰۰ تومان معامله شد، تا پایان روز کاری دوشنبه در بازار تا قیمت ۱۸ هزار و ۹۰۰ تومان نیز رسید.

آگهی

بازار ارز ایران روز دوشنبه، دوم مهر (۲۴ سپتامبر) بار دیگر نوسانات شدیدی داشت. قیمت دلار از صبح امروز با ۱۴ هزار و ۹۸۹ تومان آغاز شد و تا پایان روز در برخی بازارهای غیر رسمی به ۱۶ هزار تومان رسید.

بالاترین نرخ دلار در سایت شبکه اطلاع‌رسانی طلا، سکه و ارز تهران ۱۶ هزار و ۱۹۵ تومان به ثبت رسیده است.

یورو نیز که تا روز گذشته با قیمت ۱۷ هزار و ۲۰۰ تومان معامله می‌شد، تا پایان روز کاری دوشنبه در بازار تا قیمت ۱۸ هزار و ۹۰۰ تومان نیز رسید.

این در حالی است که امروز بازار سکه نیز بار دیگر با افزایش بی سابقه قیمت مواجه شد. روز دوشنبه دوم مهر ماه هر سکه تمام بهار آزادی طرح جدید با قیمت ۴ میلیون ۷۰۵ هزار تومان معامله شد.

محمد کشتی آرای، عضو هیات مدیره اتحادیه طلا و جواهر تهران در گفتگو با خبرگزاری ایلنا علت افزایش قیمت سکه را نوسانات شدید نرخ ارز دانسته و گفت: «مجموع تقاضاها باعث شد تا امروز قیمت سکه با افزایش بی‌سابقه همراه شود و برای اولین بار نرخ ۴ میلیون‌ و هفتصد هزار تومان را تجربه کند و نزدیک به چهارصد تومان حباب داشته باشد. علت و عامل اصلی این افزایش، نرخ ارز است.»

مطالب یورونیوز را در واتس‌اپ دریافت کنید

اگرچه دولت ایران با ارائه بسته ارزی جدید در مرداد ماه امسال بار دیگر بازار آزاد را به رسمیت شناخت اما برای معاملات ارزی صادرکنندگان و واردکنندگان «بازار ثانویه» در سامانه نیما را مرجع اصلی معرفی کرد.

به گزارش ایسنا اگرچه به گفته دولت، تنها سه درصد معاملات ارزی در بازار آزاد اتفاق می‌افتد و بخش اصلی این معاملات به عهده بازار ثانویه است، اما حجم بالای تقاضا در بازار آزاد از جمله ارز مسافری، درمانی و دانشجویی صورت می‌گیرد.

این خبرگزاری در مقاله‌ای درباره دلیل ادامه نوسانات در بازار آزاد می‌گوید که به دلیل عدم ارائه ارزهای خدماتی در صرافی‌ها و اینکه ارز ارائه شده در صرافی‌ها نیز تقریبا با قیمت بازار آزاد هم‌ سطح است، «متقاضی ترجیح می‌دهد به جای اینکه سرگردان صرافی شود، آن را از دلال و به عبارتی بازار آزاد تهیه کند که از نگاه فعالان بازار همین رشد تقاضا از دلایل افزایش قیمت می‌تواند باشد.»

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

روز پرتلاطم ارز؛ دلار ۱۷ هزار تومانی بعد از سخنان روحانی به ۱۶ هزار تومان بازگشت

تلاش جمهوری اسلامی برای تعیین جایگزین رئیسی؛ شور و شوق مردم برای بازی همستر از انتخابات بیشتر است

واکنش‌ها به نخستین مناظره نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری: بی‌رمق، حوصله‌بر و فاقد برنامه اقتصادی