Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

توافقات رهبران دو کره: غیرهسته‌ای کردن منطقه و میزبانی مشترک المپیک ۲۰۳۲

Moon Jae-in shakes hands with North Korean leader Kim Jong Un
Moon Jae-in shakes hands with North Korean leader Kim Jong Un Copyright Pyeongyang Press Corps/REUTERS
Copyright Pyeongyang Press Corps/REUTERS
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

دونالد ترامپ از تصمیم کیم جونگ-اون برای غیرهسته‌ای کردن شبه جزیره کره استقبال و از این اقدام به عنوان رفتاری قهرمانانه یاد کرد.

آگهی

کیم جونگ-اون، رهبر کرۀ شمالی و مون جائه-این، رئیس جمهوری کرۀ جنوبی در پایان گفتگوهای دو جانبه‌ای که از روز سه‌شنبه در پیونگ‌یانگ آغاز شد، بر ادامۀ تلاش‌ها برای غیرهسته‌ای کردن شبه جزیرۀ کره و برقراری ثبات در منطقه تاکید کردند.

سفر مون جائه-این به کرۀ شمالی با هدف بهبود روابط دو همسایه و شکست بن‌بستی انجام شد که در مذاکرات واشنگتن و پیونگ‌یانگ روی داده بود.

رهبران دو کره بامداد چهارشنبه در پایان گفتگوهای خود با امضای بیانیه‌ای مشترک، بر تقویت روابط دو کره و تبدیل کردن شبه جزیرۀ کره به «سرزمین صلح بدون سلاح هسته‌ای و تهدید هسته‌ای» تاکید کردند.

کیم جونگ-اون اعلام کرد که در آیندۀ نزدیک به سئول، پایتخت کرۀ جنوبی سفر خواهد کرد. آقای مون نیز افزود که این سفر احتمالا در سال جاری میلادی برگزار خواهد شد مگر اینکه به دلیل «شرایط خاصی» به تاخیر بیفتد.

مون جائه-این همچنین اعلام کرد که پیونگ‌یانگ موافقت کرده است تا «برای همیشه» سایتهای آزمایش‌های هسته‌ای و موشکی خود را ببندد و به بازرسان بین‌المللی اجازه دهد تا بر این روند نظارت داشته باشند. او افزود کرۀ شمالی آماده است تا در صورت مشاهدۀ رفتاری مناسب از سوی آمریکا، قدم‌های بیشتری در راستای غیرهسته‌ای کردن این کشور بردارد و از جمله اقدام به بستن راکتور هسته‌ای یونگ‌بیون کند.

دو رهبر همچنین توافق کردند تا برای غیرنظامی کردن مرز مشترک میان دو کره، شماری از پست‌های بازرسی خود در مناطق مرزی را تعطیل و این منطقه را از تجهیزات نظامی تخلیه کنند.

دو رهبر اعلام کردند که قصد دارند در بازیهای المپیک سال ۲۰۲۰ توکیو بطور مشترک شرکت کنند و برای میزبانی المپیک سال ۲۰۳۲ میلادی نیز بطور مشترک اقدام کنند؛ ایده میزبانی مشترک المپیک ۲۰۳۲ هفتۀ گذشته از سوی وزیر ورزش کرۀ جنوبی مطرح شده بود.

واکنش دونالد ترامپ

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا در اولین واکنش‌ها به دیدار دو رهبر کره و توافقات مشترک آنها در دو پیام توییتری از تصمیم کیم جونگ-اون برای غیرهسته‌ای کردن شبه جزیرۀ کره استقبال و از این اقدام به عنوان رفتاری قهرمانانه یاد کرد. او همچنین ایده میزبانی مشترک بازیهای المپیک سال ۲۰۳۲ میلادی توسط دو کره را خیلی هیجان‌انگیز توصیف کرد.

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

زمان و مکان دومین دیدار ترامپ و کیم مشخص شد

محکومیت دو نوجوان در کره شمالی به ۱۲ سال کار با اعمال شاقه به دلیل تماشای ویدیوهای کره جنوبی

برگزاری «مانور حمله هسته‌ای» در کره شمالی در اعتراض به رزمایش مشترک آمریکا و متحدانش