Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

بعد از حیدر عبادی، هادی عامری هم از نامزدی نخست‌وزیری عراق انصراف داد

بعد از حیدر عبادی، هادی عامری هم از نامزدی نخست‌وزیری عراق انصراف داد
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

هادی عامری اعلام کرد که بنا به توصیه مرجعیت شیعه در عراق، برای نخست وزیری در این کشور تلاش نخواهد کرد.

آگهی

هادی عامری، رئيس ائتلاف الفتح اعلام کرد که نامزد نخست وزیری عراق نخواهد شد.

آقای عامری که ریاست سپاه بدر عراق را بر عهده دارد در انتخابات پارلمانی این کشور موفق شد با ائتلاف خود (الفتح) بعد از سائرون، ائتلاف مقتدی صدر در جایگاه دوم قرار گیرد.

آقای عامری که بسیار هم به جمهوری اسلامی ایران نزدیک است روز سه‌شنبه ۱۸ سپتامبر گفت: «امروز رسما در مقابل ملت پس از آنکه مرجعیت را از تصمیم خودم مطلع کردم، انصراف خود را از نامزدی نخست‌وزیری اعلام می‌کنم.»

بیشتر بخوانید:

این اظهارات آقای عامری بعد از رسانه‌ای شدن نظرات آیت الله سیستانی مرجع شیعیان در عراق مطرح می‌شود که خواستار عدم نامزدی سیاستمدارانی شده بود که در گذشته قدرت را در دست داشته‌اند.

آقای عامری همچنین در بخش دیگری از صحبت‌هایش گفت: «ما با هدف فراهم شدن فرصت و زمینه برای دیگران در چارچوب توصیه‌های مرجعیت دینی انصراف می‌دهیم. همانطور که در میادین جهاد حضور داشتیم، همچنان در میادین و صحنه‌های سازندگی و دفاع از حقوق ملت حضور خواهم داشت.»

دفتر این مرجع شیعیان عراق که جایگاه قابل توجهی در میان جامعه و همچنین نخبگان سیاسی این کشور دارد، ۲۰ شهریور در بیانیه‌ای اعلام کرد که «آیت‌الله در تماس‌هایی که به صورت مستقیم و غیرمستقیم با سیاستمداران عراق داشته است، از انتخاب نخست‌وزیر آینده از میان سیاستمدارانی که قبلا در قدرت بودند، حمایت نمی‌کند. زیرا اکثریت ملت دیگر به هیچکدام از این‌ها امیدی ندارد.»

حالا هادی عامری، بعد از حیدر عبادی دومین سیاستمداری است که بعد از اعلام آقای سیستانی از تلاش برای کسب جایگاه نخست وزیری دست کشیده است. هرچند از ابتدا هم اقبال چندانی روی نخست وزیری عامری وجود نداشت و نام او کمتر در میان ائتلاف‌ها به گوش می‌رسید.

با توجه به اخباری که در خصوص اجماع ائتلاف‌های مختلف پارلمان عراق روی عادل عبدالمهدی به گوش می‌رسد، احتمالا باید او را جانشین حیدر عبادی دانست.

آقای عبدالمهدی پیشتر وزیر نفت بوده است و تقریبا روابط خوبی با تمام گروه‌های سیاسی عراق دارد. او را شخصیتی تکنوکرات می‌دانند که هم به ایران نزدیک است و هم با آمریکا روابط خوبی دارد.

طبق قانون اساسی عراق، پس از انتخاب رئيس پارلمان، ابتدا باید رئيس جمهوری تعیین شود و سپس پروسه معرفی نخست وزیری با بحث‌های سیاسی میان گروه‌های مختلف حاضر در پارلمان پیش رود.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

عراق؛ مقتدی صدر و هادی العامری ائتلاف کردند

درخواست آیت‌الله سیستانی از بغداد: از شهروندان کرد عراق محافظت کنید

عراق خواستار پایان ماموریت هیات مساعدت سازمان ملل تا پایان سال ۲۰۲۵ شد