Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

درخواست آیت‌الله سیستانی از بغداد: از شهروندان کرد عراق محافظت کنید

درخواست آیت‌الله سیستانی از بغداد: از شهروندان کرد عراق محافظت کنید
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied
آگهی

در پی انتشار گزارش‌هایی دربارۀ آزار شهروندان اقلیم کردستان عراق در مناطقی که به کنترل نیروهای دولت مرکزی عراق در آمده است، در اقدامی نادر آیت الله علی سیستانی، مرجع معروف شیعیان، طی پیامی از دولت مرکزی عراق خواست تا از حقوق کردهای این کشور محافظت کند.

در این پیام که در جریان خطبه‌های نماز جمعه ۲۸ مهر توسط شیخ عبدالمهدی کربلایی، نماینده آیت‌الله سیستانی در کربلا خوانده شد، عالیترین مقام شیعه در عراق از دولت مرکزی خواسته است که با کردهای عراق همان رفتاری را داشته باشد که با دیگر شهروندان این کشور دارد.

او همچنین از رهبران کرد عراق خواسته است که برای حل تنش بوجود آمده میان اربیل و بغداد، با یکدیگر متحد شوند.

شیخ عبدالمهدی کربلایی در زمان قرائت پیام آیت‌الله سیستانی گفت: «ما از دولت مرکزی عراق می خواهیم تا نهایت تلاشش را برای محافظت از شهروندان کردمان انجام دهد. از آنها همانند دیگر شهروندان عراق محافظت کند تا حقوق اساسی‌شان نقض نشود. ما از رهبران کرد نیز می خواهیم با یکدیگر متحد شوند تا با همکاری با دولت مرکزی عراق بر اساس اصول قانون اساسی، بر بحران کنونی غلبه یابند.»

آیت‌الله سیستانی که بندرت در مجامع عمومی حاضر می شود، در میان جمعیت اکثرا شیعۀ عراق از احترام زیادی برخوردار است. مداخله در امور سیاسی توسط او که کلماتش برای اکثر شیعیان عراق قدرت قانون را دارد، بسیار اندک است.

وی همچنین در این پیام از طرف‌هایی که برای ممانعت از برخورد مسلحانه در کرکوک و دیگر مناطق مورد مناقشه تلاش کرده اند، قدردانی کرد.

برگزاری همه پرسی استقلال کردستان عراق تنش میان کردها و دولت مرکزی عراق را بطور قابل توجهی افزایش داد و سرانجام منجر به حملۀ نیرویهای دولت مرکزی با پشتیبانی ایران به استان نفت‌خیز کرکوک شد.

سازمان ملل متحد نیز پنجشنبۀ گذشته به گزارش‌هایی که دربارۀ جابجایی اجباری کردها توسط نیروهای عراقی و تخریب خانه‌ها و محل کار آنها در کرکوک و دیگر مناطق منتشر شده بود، واکنش نشان داد و ابراز نگرانی کرد.

از شمال عراق نیز خبر می رسد که از روز پنجشنبه درگیری میان کردها و نیروهای دولت مرکزی عراق در جاده‌های اصلی میان کرکوک و اربیل و بویژه در نزدیکی شهر آلتون کوپری که در چهل کیلومتری جنوب اربیل واقع است، افزایش یافته است.

مقامات کرد به نیروهای خود در خطوط حمله افزوده‌اند و پیشمرگان کرد توانسته‌اند حدود ۵ کیلومتر پیشروی کرده و برای حفاظت از شهر آلتون کوپری بار دیگر متحد شوند.

کردهای عراق و دولت مرکزی این کشور، هر دو از متحدان آمریکا هستند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

بعد از حیدر عبادی، هادی عامری هم از نامزدی نخست‌وزیری عراق انصراف داد

ایران و آمریکا در جبهه کرکوک هم‌سنگرند

عراق خواستار پایان ماموریت هیات مساعدت سازمان ملل تا پایان سال ۲۰۲۵ شد