بانک مرکزی ترکیه برخلاف میل اردوغان نرخ بهره را باز هم افزایش داد

بانک مرکزی ترکیه برخلاف میل اردوغان نرخ بهره را باز هم افزایش داد
Copyright رویترز
Copyright رویترز
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

بانک مرکزی ترکیه در جهت ثبات مالی و اقتصادی تصمیم گرفت بار دیگر در سه ماه گذشته نرخ بهره در این کشور را افزایش دهد.

آگهی

بانک مرکزی ترکیه اعلام کرد برای مبارزه با بحران مالی این کشور نرخ بهره بانک ها را افزایش خواهد داد.

لیر واحد پول ترکیه در سال جاری میلادی نزدیک به ۴۰ درصد از ارزشش را از دست داده است.

مهم ترین دلیل آن خواست و اراده سیاسی رئیس جمهوری ترکیه، رجب طیب اردوغان و افزایش تنش های اخیر با ایالات متحده بوده است. بانک مرکزی ترکیه پس از آن که در ماه اوت تورم در این کشور به بالاترین حد خود در پانزده سال گذشته رسید تلاش کرد تا کاهش ارزش لیر نسبت به دلار را به حداقل برساند و کشور را بسوی ثبات مالی و اقتصادی ببرد.

افزایش نرخ بهره بانکی در حالی اعلام می‌شود که نگرانی‌ها دربارۀ افزایش نفوذ رجب طیب اردوغان بر سیاستهای پولی همچنان بازار مالی را تحت تاثیر قرار می دهد.

برخی از کارشناسان، افزایش دوبارۀ نرخ بهره را گامی مثبت در راستای استقلال بانک مرکزی ترکیه از سیاستهای رئیس جمهوری این کشور توصیف کرده‌اند.

بیشتر بخوانید:

افزایش نرخ بهره بانکی، تصمیمی بر خلاف سیاستهای آقای اردوغان است؛ رئیس جمهوری ترکیه خود را «دشمن نرخ بهره» می‌خواند و معتقد است این کار منجر به افزایش تورم در کشور خواهد شد.

همچنین رئیس جمهوری ترکیه همواره در سخنان خود اعلام کرده است مخالف افزایش نرخ بهره است چرا که امیدوار است اعتبارات بانکی بیشتری را به فعالیت های ساخت و سازی اختصاص بدهد که بسیاری از اعضای خانوده اش در این فعالیت ها حضوردارند. پیش تر در ماه ژوئن بانک مرکزی ترکیه نرخ بهره را با ۴.۵ درصد افزایش به ۱۷.۷۵ درصد رساند و بار دیگر مقامات این بانک تصمیم گرفته اند نرخ بهره را به ۱۷.۹۰ درصد افزایش دهند.

برخلاف اعتقاد رئیس جمهوری ترکیه، کارشناسان بانک مرکزی بر این باورند که با افزایش نرخ بهره می توان تورم را در این کشور کنترل کرد.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

الهه کولایی: فشارهای آمریکا همگرایی ترکیه، روسیه و ایران را بیشتر کرد

تورم کم سابقه در ترکیه؛ بانک مرکزی هشدار داد

دیدار هنیه با اردوغان؛ آیا ترکیه نقش قطر را در میانجی‌گری میان حماس و اسرائیل برعهده می‌گیرد؟