Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

سازمان ملل: افغان‌ها نباید برای جرایم چند نفر در اروپا نکوهش شوند

سازمان ملل: افغان‌ها نباید برای جرایم چند نفر در اروپا نکوهش شوند
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

«کشورهای اروپایی نباید در رد کردن تقاضای پناهندگی اتباع افغانستانی عجله کنند و آن‌ها را به کشور ناامن‌شان بازگردانند.»

آگهی

سازمان ملل اعلام کرد افغان‌ها نباید برای جرایم چند نفر از اتباع افغانستانی در اروپا ملامت شوند.

فیلیپو گراندی، مقام بلند پایه کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد روز دوشنبه ۱۰ سپتامبر (۱۹ شهریور) در یک نشست مطبوعاتی با اشاره به جرایم اخیر مرتکب شده توسط چند افغان در فرانسه و آلمان گفت: «کشورهای اروپایی نباید در رد کردن تقاضای پناهندگی اتباع افغانستانی عجله کنند و آن‌ها را به کشور ناامن‌شان بازگردانند.»

این مقام بلند پایه تاکید کرد پناهجویان افغان نباید جوابگوی جرایم چند نفر از هموطنانشان در اروپا باشد.

چند روز پیش دو تبعه افغانستان در آلمان به اتهام مشارکت در قتل یک جوان بیست و دو ساله آلمانی دستگیر شدند.

یک مرد افغان نیز روز یکشنبه در پاریس با چاقو هفت نفر را زخمی کرد و دستگیر شد.

بیشتر بخوانید:

آقای گراندی تصریح کرد که بازگرداندن پناهجویان افغان به کشورشان علیرغم بمب‌گذاری‌ها و حملات طالبان «مسئله بسیار پیچیده‌ای در اروپا» است.

این مقام بلندپایه که در یک نشست مطبوعاتی پس از بازگشت از سفری رسمی به افغانستان صحبت می‌کرد، گفت: «فشار زیادی بر روی اتباع افغانستان برای بازگشت به کشورشان وجود دارد. ما توصیه می‌کنیم که تصمیم‌گیری برای فرآیند بازگشت با احتیاط صورت گیرد چرا که شرایط از لحاظ امنیتی در افغانستان رو به وخامت است.»

آقای گراندی در پاسخ به سوالی در رابطه با واکنش شهروندان اروپایی به اتباع افغانستان در کشورشان گفت: «این موضوع بسیار خطرناک است. باید در نظر داشت که اکثریت پناهندگان مرتکب جرم نمی‌شوند. پناهجویان معمولا در این موارد مورد تبعیض واقع می‌شوند.»

این مقام بلند پایه افزود: «البته اگر فردی در حال طی کردن روند اداری پناهجویی است و مرتکب جرمی می‌شود، نباید به این شخص پناهندگی اعطا کرد.»

سخن‌گوی کمیساریای عالی پناهندگان، ملیسا فلمینگ اضافه کرد:«البته این موضوع در رابطه با جرایم جدی صدق می‌کند. اگر پناهجو بعد از اعطای پناهندگی مرتکب جرمی شود، این فرد در کشور مهمان همچنان به عنوان پناهنده باقی‌خواهد ماند اما مورد پیگرد قانونی قرار خواهد گرفت.»

بر اساس آمار سازمان ملل، بیش از دو و نیم میلیون پناهجوی افغان در ایران و پاکستان زندگی می‌کنند. از آغاز سال جاری ۱۲ هزار نفر از این پناهجویان به افغانستان بازگردانده شده‌اند. تعداد پناهجویانی که سال گذشته به افغانستان بازگشتند به ۴۰ تا ۵۰ هزار نفر می رسد.

به گفته هماهنگ‌کننده کمک‌های انسان‌دوستانه سازمان ملل، مارک لووک، در طول ۴ سال گذشته ۴ هزار شهروند افغان در درگیری‌ها و بمب‌گذاری‌ها در افغانستان کشته و یا معلول شده‌اند.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تحقیق درباره جنایت جنگی در افغانستان؛ آمریکا دیوان بین‌المللی را تهدید کرد

«مرد افغان» در پاریس با چاقو چند نفر را زخمی کرد

آلمان مذاکرات محرمانه برای اخراج مجرمان افغان به کشورهای ثالث را آغاز کرد