پارلمان اروپا تنبیه مجارستان را به بحث می‌گذارد

ساختمان مجلس مجارستان
ساختمان مجلس مجارستان Copyright رویترز
Copyright رویترز
نگارش از مسعود سالاری
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

ویکتور اوربان، نخست‌وزیر مجارستان قصد دارد شخصا با حضور در برابر نمایندگان اروپا مدارک صد صفحه‌ای خود علیه دعاوی پارلمان را رو کند.

آگهی

نمایندگان پارلمان اروپا قصد دارند موضوع تنبیه مجارستان را به بحث بگذارند. بحث آنها در این مورد خواهد بود که آیا سیاست‌های حزب راست افراطی حاکم در مجارستان در مسائل مهم مانند مهاجران، «خطری جدی» برای ارزش‌های اروپا محسوب می‌شود یا نه.

کمیسیون اروپا پیش از این اقدامات تنبیهی مشابهی را برای دولت لهستان در نظر گرفته بود، اما این نخستین بار است که پارلمان اروپا تصمیم گرفته تا با اعمال قدرت در چهارچوب «ماده ۷» علیه یک کشور اتحادیه اقدام کند. ماده ۷ پیمان‌نامه اروپا به پارلمان اجازه می‌دهد تا علیه یک کشور عضو که مفاد اساس‌نامه تشکیل اتحادیه را نقض کرده، تصمیم بگیرد. این تصمیم صرفا سیاسی است و ارزش حقوقی ندارد.

یک کمیته ویژه از نمایندگان اروپا مسئول بررسی رویکرد دولت مجارستان به مسئله مهاجرت شده است. این کمیته به ویژه در حال پی‌گیری یک قانون جدید این کشور مبنی بر جرم‌انگاری فعالیت وکلا و کنشگران به نفع پناهجویان است. رویکرد دولت مجارستان به رسانه‌ها، دادگاه‌ها و دانشگاهیان نیز از جمله مواردی است که این کمیته زیر ذره‌بین قرار داده است.

ویکتور اوربان، نخست‌وزیر مجارستان قصد دارد شخصا با حضور در برابر نمایندگان اروپا مدارک صد صفحه‌ای خود علیه دعاوی پارلمان را رو کند. او و نمایندگان حزب متبوعش بر این باورند که بسیاری از اتهامات مطرح شده به ویژه در پیوند با مشکل «حاکمیت قانون» مدت‌ها پیش برطرف شده است.

دسترسی آسان به اخبار روز جهان با اپلیکیشن یورونیوز

در روزهای اخیر وزرای کابینه آقای اوربان و سایر اعضای حزب حاکم «فیدس» در رسانه‌های نزدیک به دولت، ضمن تلاش برای شر زدایی از این حزب، در تبلیغات خود بر لزوم حفظ «حق حاکمیت ملی» در برابر آنچه ایشان «نخبگان لیبرال» می‌خوانند، تأکید کرده‌اند.

آقای اوربان که یکی از شناخته‌شده‌ترین رهبران منتقد اتحادیه اروپاست، در اوائل سال جاری میلادی به لطف تبلیغات ضد مهاجرتی در جریان کارزار انتخاباتی، برای دومین بار به نخست‌وزیری مجارستان انتخاب شد. اما به رغم برخورداری از حمایت‌های داخلی، وی به دلیل همین سیاست‌های مهاجرستیزانه، به شدت زیر فشار پارلمان اروپا قرار گرفته است زیرا این نهاد اروپایی چنین سیاستی را مغایر ارزش‌های اتحادیه می‌داند.

با این همه برای آن که پارلمان اروپا بتواند هر گونه تصمیم تنبیهی و انضباطی علیه مجارستان بگیرد، به رأی حداقل دو سوم نمایندگان نیاز خواهد بود.

هنوز معلوم نیست نمایندگان منتقد ویکتور اوربان برای کسب این مقدار رأی در روز جهارشنبه چه تدبیری اندیشیده‌اند، اما کارشناسان اروپایی بر این باورند که حتی اگر نمایندگان موفق به این کار بشوند، باز هم تا برآورده شدن خواسته‌های بروکسل در مجارستان، راه زیادی در پیش خواهد بود.

از زمان آغاز نبردهای خونین در سوریه، عراق و یمن و به راه افتادن موج بزرگ مهاجرت از خاور میانه و شمال آفریقا به اروپا، سیاست‌ها و اقدامات مهاجرستیزانه دولت مجارستان انتقادهای زیادی را در اتحادیه اروپا و در سطح جهانی برانگیخته است.

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تنش سیاسی میان اوکراین و مجارستان و اخراج متقابل دیپلمات‌ها

اعتراضات جدید در مجارستان؛ مقام سابق با انتشار صدای ضبط شده دولت اوربان را به فساد متهم کرد

ده‌ها هزار نفر در حمایت از رهبر نوظهور اپوزیسیون مجارستان به خیابان رفتند؛ پیتر مجار کیست؟